Kilka słów o płatnościach online

Metody płatności internetowych zyskują nieustannie na uznaniu i pozyskują coraz większe grono użytkowników. Wynika to w dużej mierze ze zmian stylu życia i otoczenia współczesnego świata oraz społeczeństwa. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to wygodny i szybki sposób na zamówienie oraz zapłatę za potrzebne lub pożądane dobra. Wiele plusów przemawia na korzyść płatności online. Dlaczego warto korzystać z takiej metody i jakie są ciemne strony?

Obawy i zagrożenia

Mówi się, że moneta zawsze ma dwie strony. Oczywiście, jest to prawda i w przypadku monety i w kwestii każdego zjawiska - będą zarówno dobre i złe strony oraz zwolennicy i przeciwnicy. Chociaż wydawać, by się mogło, że płatności online mają jedynie pozytywy to jednak wiele osób wzbrania się przed nimi. Wynika to z faktu, że ta metoda także napotyka zagrożenia, wynikające z rozwijającej się cyberprzestępczości. Zdarza się, że dane zostaną wykradzione lub nasze połączenie przechwycone przez hakerów, co skutkować może przedostaniem się naszych danych w niepowołane ręce lub utratą pieniędzy. Jednak i w przypadku banków zdarzają się przecieki danych, choć szybko maskowane. Oszuści internetowi będą próbowali na różne sposoby nas okraść lub wyłudzić od nas dane płatnicze. Jednak przed takimi zagrożeniami możemy się bronić skutecznie, a banki ostrzegają swoich klientów przed przestępstwami tego typu. 

Bezpieczeństwo płatności

Bezpieczeństwo to podstawa i to nie tylko w przypadku płatności internetowych, ale w ogóle. W sieci warto zachować czujność. Wykonując płatności trzeba uważnie sprawdzać poprawność danych swoich i odbiorcy. Należy zwracać uwagę na komunikaty i ostrzeżenia. Oczywiście, banki i pośrednicy płatności dbają o bezpieczeństwo danych i płatności swoich użytkowników. Obecnie większość z nich korzysta z zabezpieczeń 3D-Secure i podwójnego uwierzytelniania. Dodatkowo na stronach funkcjonują certyfikaty bezpieczeństwa oraz dane są szyfrowane - z takich stron jest bezpieczniej korzystać. 

Zalety płacenia przez Internet

Płatności internetowe to już codzienność. Mimo kilku mankamentów i pewnego ryzyka, cieszą się dużą i wzrastającą popularnością. Główną zaletą, która przeważa szalę jest szybkość. Płatności internetowe są wygodne i błyskawiczne - nie trzeba stać w kolejkach, a przelew można zrobić łatwo i natychmiastowo w dowolnym miejscu (jeżeli mamy dostęp do Internetu). Płatności online przyspieszają także proces zamówienia i wysyłki - nie trzeba czekać na towar, by za niego płacić. Nie trzeba także odkładać pieniędzy, bo możemy od razu je przelać i tylko czekać na swoją paczkę. Wykonanie płatności online jest proste, niezależnie od wieku. Wystarczy dostęp do Internetu i karta płatnicza lub system elektronicznej bankowości. Dodatkowo, obsługa klienta jest liczniejsza i udzieli nam pomocy w kłopotliwych sytuacjach prze Internet lub telefon. Ciekawe, że dzięki płatnościom online możemy oszczędzić swój czas (radząc sobie bez oczekiwania i stanie w kolejkach), by poświęcić go dla najbliższych - przyjaciół. Ukochanych lub rodziny. 

Płatności online to wiele możliwości nowoczesna droga ku świetlanej przyszłości. Na pozór może to wydawać się niepotrzebne czy skomplikowane, ale oba określenia tutaj nie pasują. Płatności online, bowiem są szybkie i łatwe. Z całą pewnością w świecie, ogarniętym przez pośpiech i konsumpcjonizm jest to zjawisko potrzebne, szczególnie młodym osobom o odmiennej wizji życia czy podejściu do tematu nowoczesnych technologii. Być może kiedyś płatności online wyprą tradycyjny handel.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również