Sklepy online: Jak zatrzymać klienta na dłużej?

W dobie ogromnej konkurencji, jaka panuje w branży e-commerce właściciele sklepów internetowych robią wszystko, aby zatrzymać klientów na dłużej. Uważnie czytają na temat User Experiences i balansują produktami tak, aby połączone w zestawy sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kilka trików, które sprawią, że zatrzymacie klientów na dłużej. Zapraszamy do lektury.

Układ strony internetowej

Jeśli chcesz zatrzymać klientów na dłużej, to powinieneś odpowiednio zmodyfikować stronę. Postaraj się przygotować ją tak, aby na jednej podstronie znajdowała się pełna lista produktów, a nie jej część. Staraj się nie tworzyć zbyt wielu podstron, bo przechodzenie z jednej na drugą będzie mocno uciążliwe. Zamiast oferować układ w formie "kolejna strona", zrezygnuj z tego na korzyść dłuższej witryny. Może będzie się wczytywać znacznie dłużej, ale komfort z jej przeglądania będzie większy.

Zadbaj o certyfikaty rzetelności

Twój sklep internetowy powinien być zapisany do programu, który będzie chronił Twoich klientów. Zapisz się więc do programu Rzetelna Firma lub podobnej, a zbudujesz minimum zaufania na linii sklep - klient. Większość Internautów kojarzy te certyfikaty i mają większe zaufanie do sklepów, które należą do programów.

Mniej treści, więcej konkretów

W ostatnich miesiącach sporo się pisze o Content Marketing. Powinieneś pamiętać, że to jakość tekstu ma znaczenie, a nie jego długość. Internauci zazwyczaj skanują sklepy - oni ich nie czytają. W związku z tym zadbaj o sporą ilość infografik, które lepiej przedstawią produkt od opisu bazowego, który i tak w przeważającej większości pochodzi od dystrybutora.

Traktuj klienta jak kolegę

Na wstępie napisaliśmy o User Experiences, dlatego warto wykorzystać ten element do budowania więzi. Jeśli sprzedałeś jakikolwiek produkt i chcesz poinformować klienta i terminie realizacji przesyłki - przedstaw informację mailową w sposób koleżeński, na przykład:

"Cześć Kacper,

Twója przesyłka została zapakowana i właśnie rusza w Twoją stronę. Wkrótce podamy Ci dokładny termin przyjazdu :-)"

Nie musisz samemu pisać takich maili, bo w sieci dostępnych jest wiele aplikacji, które Cię w tym wyręczą. Pamiętaj, że coraz więcej Internautów stanowią osoby poniżej 40 roku życia, które na pewno docenią tą formę korespondencji.

Zatrzymaj Go i buduj z nim relacje

Jeśli będziesz postępował zgodnie z naszymi podpowiedziami, to z pewnością zatrzymasz klientów na dłużej. Pamiętaj, że jak zbudujesz zaufanie, to warto od czasu do czasu sprawić uśmiech klientowi dając mu rabat lub bonus. W ten sposób będziesz wiarygodny i nawet jeśli Twoje ceny są wyższe, niż u konkurencji - samym zachowaniem przekonasz klientów do siebie.

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również