Płatności mobilne - proste i wygodne

Płatności mobilne podbijają obecny rynek – są szybkie, łatwe i wygodne. Możemy dokonać płatności w praktycznie każdym miejscu, wystarczy mieć tylko dostęp do Internetu, co w naszych czasach nie jest trudnym zadaniem – w końcu wszechobecne są hotspoty, sieci publiczne, domowe a my w telefonach mamy również coraz tańszy dostęp do Intenetu komórkowego. To wszystko wpływa na dynamiczny rozwój różnych systemów płatności mobilnych. 

BLIK

BLIK to system płatności mobilnych zaprojektowany przez spółkę Polski Standard Płatności. System ten opiera się na stosowaniu jednorazowych kodów generowanych przez aplikację mobilną banku. Uzyskanym w ten sposób kodem możemy zapłacić zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w Internecie. Co więcej, używając jednorazowych kodów możemy również wypłacać gotówkę z bankomatów. BLIK jest to więc stosunkowo bezpieczny system dzięki temu, że generowane kody są jednorazowe. Ten sposób płatności jest również bardzo wygodny w użytkowaniu i dlatego zyskuje ostatnimi czasy na swojej popularności. 

Płatności zbliżeniowe - HCE

Płatności zbliżeniowe wykorzystujące technologię HCE (czyli z języka angielskiego: Host Card Emulation) są dostępne na telefonach z systemem Android, ale w wersji min. 4.4, pod warunkiem uruchomionego modułu NFC. Usługa ta pozwala na zbliżeniowe transakcje smart fonem, dokładnie w taki sposób jak za pomocą karty debetowej. Aby wykonać transakcję odblokowujemy urządzenie i przykładamy je do terminala, po wyświetleniu na ekranie smartfonu komunikatu o transakcji zatwierdzamy i gotowe.

PeoPay

PeoPay jest to system płatności mobilnych skierowany do klientów Banku Pekao. Za pomocą aplikacji PeoPay można płacić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych, a także, podobnie jak w wypadku BLIK można wypłacać gotówkę z bankomatów Banku Pekao oraz przesyłać środki innym użytkownikom PeoPay. Płatności zbliżeniowe w PeoPay również oparte są o omówioną technologię HCE.

Android Pay

Android Pay jest to kolejna metoda płatności mobilnych. Ten system został stworzony przez Google. Aplikacja Android Pay jest elektroniczną portmonetką, można do niej przypisać kartę debetową i kredytową niektórych banków. Aplikacja ta korzysta z omówionej wcześniej technologii HCE, czyli możemy korzystając z naszej portmonetki płacić zbliżeniowo tak jak w przypadku standardowej karty

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również