Jak działa e-portfel?

Z definicji słowa portfel wynika, że jest to miejsce, gdzie trzymamy swoje pieniądze. Do tej pory mówiąc o portfelu mieliśmy na myśli FIZYCZNE miejsce – a dokładnie swego rodzaju sakiewkę do której wkładaliśmy i z której wyciągaliśmy pieniądze. E-portfel jest taką trochę niematerialną formą portfela. Jest to miejsce w Internecie w którym przetrzymujemy nasze wirtualne pieniądze, które mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nie jest to konto bankowe, chociaż pod wieloma względami może je przypominać.

Jak używać e-portfela?

E-portfel jest to nasze konto na danej platformie. Gdy w sklepie nadchodzi moment wykonania płatności to logujemy się do naszego portfela za pomocą naszego adresu email, ustalonego przez nas hasła i dokonujemy płatności. Dużym plusem jest to, że nie musimy podawać żadnych numerów kart, naszych danych itd. Logujemy się do naszej elektronicznej portmonetki i gotowe!

Wydajesz tylko tyle ile masz w swoim e-portelu…

E-portfel może nam także pomóc w oszczędzaniu pieniędzy, bo bardzo często, gdy płacimy kartą to nie do końca kontrolujemy to ile wydajemy. Wiemy, że mamy dużo pieniędzy na koncie i płacimy naszą kartą bez obaw, że nam zabraknie. Natomiast, gdy wyruszamy na zakupy z naszym elektronicznym portfelem, na którym mamy tylko np. 50zł to wiemy, że nie możemy pozwolić sobie na większe zakupy. W zasadzie przypomina to bardzo tradycyjny portfel z banknotami, z tą różnicą, że nie mamy ze sobą fizycznej gotówki i możemy wyjść z domu tylko z telefonem.

Ile będzie nas kosztować założenie e-portfela?

Jak większość rzeczy związanych z płatnościami online – nic. Popularne serwisy, które oferują nam elektroniczne portfele pozwalają nam założyć konto za darmo. Ponadto nie pobierają oni od nas żadnych dodatkowych opłat, związanych z używaniem naszego e-portfela podczas codziennych zakupów. Niestety jednak nie wszystko jest bezpłatne. Jeśli jesteśmy w innym kraju i chcemy użyć naszej elektronicznej portmonetki to musimy ponieść opłaty związane z przewalutowaniem. Innymi słowy oznacza to, że gdy na naszym koncie mamy tylko złotówki to w momencie zapłaty naszym e-portfelem w sklepie płacimy w euro lub dolarach. Jak łatwo się domyślić – nie będzie to dla nas korzystne przewalutowanie. Mamy także możliwość połączenia naszego konta z naszą kartą debetową lub kredytową, ale to niestety także wiąże się z dodatkowymi opłatami. W dodatku nie małymi, ponieważ stawka, którą przyjdzie nam zapłacić to 2,9% wartości transakcji plus 80 groszy, gdy robimy zakupy krajowe. Gdy natomiast dokonujemy operacji zagranicznych to stawka wynosi aż 5,99 % + 1,35 złotego. Jeśli decydujemy się na e-portfel warto płacić nim przede wszystkim na terenie naszego kraju oraz nie łączyć go z naszą kartą debetową – co przy okazji pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również