Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o płatnościach mobilnych!

Obecnie coraz większą popularnością w Polsce cieszą się wszelkiego rodzaju płatności mobilne. Dożyliśmy czasów, w których możemy płacić plastikową kartą, a nawet telefonem oraz tabletem. Zjawisko, które jeszcze paręnaście lat temu wydawało nam się być kompletną abstrakcją – teraz dzieje się na naszych oczach. Trzeba przyznać, że Polska pod tym względem mocno się wyróżnia, ponieważ znajduje się w ścisłej czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystywanie płatności online w realnym świecie, jak i w Internecie. Co do wyboru płatności mobilnych to zdecydowanie jest w czym przebierać. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, że nasze płatności za pomocą telefonu, karty czy tabletu są bezpieczne. Dlaczego? Ponieważ nasze dane oraz dostęp do naszego konta jest zabezpieczony odpowiednimi PINami, kodami i hasłami.

Co się zmieniło w naszym życiu od momentu wprowadzenia do niego płatności mobilnych…?

Na pewno nasze codzienne aktywności, takie jak dokonywanie transakcji płatniczej stały się szybsze oraz bardziej efektowne. Nie musimy się już martwić czy mamy gotówkę przy sobie, ile reszty trzeba wydać w sklepie albo czy ktoś ma rozmienić np. 10 złotych, bo Pani w sklepie nie ma wydać. Przykładamy kartę lub telefon do terminalu – i gotowe, zapłacone, bierzemy zakupy i wychodzimy. Jedynym minusem płatności mobilnych jest to, że niestety, ale nie kontrolujemy w tym czasie zbyt dobrze naszych wydatków. Zwykle, dopóki mamy pieniądze na karcie nie bardzo przejmujemy się ile dokładnie z niej wydajemy.

Nowe formy płatności mobilnych !

Teraz, aby zrealizować transakcje mobilne wcale nie musimy posiadać karty płatniczej. Doskonałym przykładem są tu programy takie jak Uber, KOLEO czy choćby Skycash, gdzie aby kupić bilet czy też opłacić przejazdy wystarczy tylko raz skonfigurować swoją kartę i gotowe! Działa to tak, że bez konieczności ciągłego wpisywania informacji, które znajdują się na naszej karcie płatniczej środki z naszego konta pobierane są po prostu automatycznie. To jednak nie koniec wachlarza możliwości, który rozkładają przed nami twórcy nowoczesnych form płatności mobilnych. Obecnie producenci elektroniki użytkowej wprowadzają coraz więcej ulepszeń do swoich produktów związanych z bankowością. Coraz częściej słyszy się o takich platformach jak Android Pay, Apple Pay czy też Samsung Pay. Zastanawiasz się jak działa taki system? No cóż, to bardzo proste – operator, który korzysta z usługi płatności mobilnej w telefonie powinien posiadać aktualne umowy z bankami w danym kraju. Niestety w Polsce działa jedynie platforma Android Pay, która po odpowiednim skonfigurowaniu karty w naszym telefonie pozwala nam na płacenie naszym Smartphonem.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również