Jak najlepiej płacić za zagraniczne zakupy?

Obecnie utrzymuje się trend wskazujący, że Polacy są coraz żywiej interesują się robieniem zakupów w sieci. Możliwość wygodnego porównania cen z zacisza domowego oraz szeroka dostępność najróżniejszych produktów szybko przekonują użytkowników sieci do zmiany swoich konsumenckich przyzwyczajeń. Co więcej, Internet pozwala na bezproblemowe dokonywanie zakupów w zagranicznych e-sklepach. Z roku na rok coraz częściej kupujemy zagranicą takie towary, jak urządzenia elektroniczne, odzież oraz kosmetyki. Jak jednak przeprowadzać takie transakcje?

Zakupy w obcej walucie stały się naszą codziennością. Tak, jak na Allegro, tak samo kupujemy na amerykańskim Amazonie czy brytyjskim eBay-u. Rynek e-commerce nie zna granic, nie znaczy to jednak, że zapłacimy tam tak samo, jak w rodzimych sklepach internetowych. Zdarza się, że zakupy online w obcej walucie mogą generować dodatkowe koszty. Jakie zatem formy płatności są najlepsze jeśli chodzi o zakupy w zagranicznych sklepach online?

Dostępne formy płatności

W zasadzie w większości krajów zachodnich do najpopularniejszych metod płatności należy karta kredytowa. To z niej, podczas finalizacji całej transakcji, podawany jest numer, dane posiadacza karty, termin ważności oraz kod CVC2 bądź CVV2. Kolejnym, równie popularnym sposobem płatności jest bezpośredni przelew, który klient zleca w swoim banku. Wystarczy wówczas wskazać, że przelew jest realizowany na konto zagraniczne. Potem należy wybrać właściwą walutę przelewu, wpisać numer rachunku bankowego e-przedsiębiorcy w formacie IBAN, czyli Międzynarodowego Numery Rachunku Bankowego. Należy zrobić to według wytycznych kraju, do którego kierowana jest transakcja. Konieczne jest również podanie kodu BIC (SWIFT), który identyfikuje zagraniczny bank. Należy pamiętać o przewalutowaniu złotówek zgodnie z kursem banku, a ten nie zawsze jest korzystny. Do tego dochodzi jeszcze prowizja za usługę przelewu zagranicznego, którą pobiera bank klienta. Najczęściej prowizja taka wynosi około 0,5 % od kwoty przelewu. Istnieje jeszcze opcja zapłaty przez PayU w sklepie zagranicznym, który wystawia się na Allegro.

Rozwiązaniem jest karta walutowa

Jeśli często i regularnie płacimy w zagranicznych e-sklepach warto pomyśleć o założeniu konta walutowego. Tego typu walutowe ROR-y są dostępne jako dodatek do rachunków prowadzonych w złotym ale bez konieczności otwierania dodatkowego rachunku w polskiej walucie. Jego posiadaczom przysługuje karta walutowa. Działa to tak, że płatności w euro, dolarach czy funtach są rozliczane bezpośrednio w tychże walutach bez dodatkowych prowizji za przewalutowanie. W sytuacji, gdy często kupujemy towary w określonej walucie, np. korzystamy z usług brytyjskiego e-sklepu płacąc w funtach, to zaoszczędzimy korzystając w tym celu z konta walutowego. Wystarczy, że zasilmy swoje konto wcześniej zakupionymi przez internetowy kantor funtami i kolejne przewalutowania nie będą już naszym zmartwieniem. Karta będzie pobierać pieniądze z waluty podpiętej, czyli w tym określonym przypadku, będzie pobierać funty. Posiadając taką kartę możemy płacić przy jej użyciu, czyli podając jej dane, nie martwiąc się przewalutowaniem po kursie banku. 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również