Cztery porady dotyczące bezpieczeństwa płatności mobilnych

Smartfony dzisiaj mogą być używane niemal do wszystkiego. Dotyczy to również dokonywania płatności. W telefonie przechowujemy wszelkiego rodzaju informacji o płatnościach. Dzięki wygodnym aplikacjom możemy przeprowadzać bezpieczniejsze płatności mobilne wszędzie tam, gdzie się znajdujemy. Wszystkie technologie płatności mobilnych ułatwiają nam oraz sprzedawcom w sieci szybkie dokonywanie płatności. Pod wieloma względami płatności mobilne są także bezpieczniejsze, niż płatności gotówkowe. Hakerom trudniej jest dostać się do naszych danych. Dzieje się tak, ponieważ wszelkie poufne dane są w odpowiedni sposób szyfrowane. Jednak nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa mogą okazać się niewystarczające, gdy sami nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo. Oto cztery wskazówki pomocne podczas korzystania z płatności mobilnych.

Używaj tylko bezpiecznej, zaufanej platformy płatności

Korzystajmy z usług sprawdzonych i zaufanych dostawców płatności. Wybierajmy sklepy i punkty usługowe współpracujące z renomowanymi operatorami np. Dotpay. Mniej godne zaufania aplikacje do płatności mobilnych nie działają tak bezpiecznie. Co więcej, hakerzy mogą tworzyć te aplikacje z zamiarem przechwycenia danych. Zachowajmy szczególną ostrożność podczas korzystania z aplikacji płatności mobilnych z nieznanych źródeł. Jeśli zamierzamy pobrać je na telefon, upewnijmy się, że wykonaliśmy weryfikację bezpieczeństwa przed przesłaniem jakichkolwiek danych osobowych. Na rynku istnieją aplikacje zawierające oprogramowanie szpiegujące lub złośliwe oprogramowanie. Te aplikacje mają na celu przechwycenie informacji o płatności. 

Zablokuj telefon zdalnie, jeśli zostanie zgubiony lub skradziony

Działajmy szybko i zdecydowanie, jeśli nasz telefon zostanie zgubiony lub skradziony. Nie zostawiajmy niczego przypadkowi, gdy informacje o płatności są dostępne w telefonie. Możemy łatwo skorzystać z menedżera urządzeń Android, aby zablokować lub zlokalizować zgubiony czy skradziony telefon komórkowy.

Użyj silnej ochrony hasłem

Kiedy używamy hasła lub kodu PIN, aby chronić swój telefon, bądźmy ostrożni podczas wpisywania hasła np. w miejscach publicznych. Pamiętajmy o tym, że jeśli nasz telefon nie ma zabezpieczeń, złodziej może szybko i łatwo uzyskać dostęp wszelkich informacji zapisanych w urządzeniu. Potrzebujemy naprawdę bezpiecznego, silnego hasła. Takie hasła, jak „1234” lub „0000” łatwo zapamiętać. Niestety będą to również pierwsze opcje, których spróbuje złodziej, aby uruchomić telefon. Nie ignorujmy innych nowych funkcji i aktualizacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w telefonie. Odciski palców, a nawet rozpoznawanie twarzy w niektórych nowszych telefonach mogą sprawić, że nasz telefon będzie bardziej bezpieczny.

Nie wysyłaj poufnych informacji za pośrednictwem publicznego Wi-Fi

Publiczne Wi-Fi może być świetne podczas surfowania po Internecie, ale za to nienajlepsze do wysyłania poufnych informacji. Wszelkie dane wysyłane za pośrednictwem publicznego Wi-Fi są łatwe do podejrzenia dla każdego, kto ma dostęp do tego Wi-Fi. Nie potrzeba skomplikowanych metod, aby przechwycić informacje o płatności, gdy używamy telefonu do dokonania zakupu. Jeśli zamierzamy przesyłać dane osobowe, o wiele bezpieczniej jest korzystać z domowego Wi-Fi. Jeśli jesteśmy w podróży, bezpieczniej jest natomiast użyć sieci operatora komórkowego.

 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również