Bezpieczne zakupy online

Polscy konsumenci korzystają obecnie z Internetu każdego dnia w celach zawodowych, konsumenckich oraz prywatnych. Aktywność ta obejmuje również transakcje płatnicze. Chodzi głównie o opłacanie rachunków, kupowanie w sklepach internetowych, czy prowadzenie interesów. Bezpieczeństwo internetowych transakcji jest zagwarantowane dzięki temu, że portale płatnicze stają się coraz bardziej wyspecjalizowane, a technologia bardziej zaawansowana. Obecnie sklepy i pośrednicy płatności online używają bardzo wysokich zabezpieczeń, jednak sami użytkownicy powinni pamiętać o kilku prostych zasadach.

Podczas przeprowadzania transakcji w sieci powinniśmy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Z tego powodu kluczowe jest znajdowanie bezpiecznych, rekomendowanych portali. Dobrym pomysłem jest też zapoznanie się z regulaminem naszego banku, co do usług elektronicznych.

Rozsądnie postępowanie przy płaceniu w Internecie

Kiedy płacimy w sieci, to warto korzystać z certyfikowanego serwisu płatności online takiego jak Dotpay czy Przelewy24, ponieważ to właśnie za ich pomocą można opłacać różnego rodzaju usługi. Wystarczy, że wybierzemy dogodną dla siebie metodę płatności, ponieważ portale te posiadają największą ilość kanałów płatności. Za ich pośrednictwem można wykonywać bezpieczne operacje kartami, szybkie przekazy pieniężne, a także wdrażać rozwiązania mobilne, z jakimi nie można będzie zetknąć się w innych e-sklepach. Operatorzy płatności online wdrażają ponadto standardy europejskie, dzięki którym internauci nie muszą obawiać się o swoje pieniądze. Każdy, kto płaci w sieci powinien pamiętać też o tym, aby ustawić bezpieczne hasła, piny i kody. Wszystkie transakcje należy wykonywać na sprawdzonym komputerze, ponieważ to daje pewność, że nikt nie pozna naszych haseł.

Co jeszcze można zrobić?

Na początku możemy upewnić się czy dana instytucja finansowa posiada certyfikat PCI DSS, który świadczy o zgodności ze znanymi systemami płatności kartami kredytowymi. Standard ten potwierdza spełnianie światowej i najwyższej jakości norm dotyczących się bezpieczeństwa. Jeśli jednak wciąż obawiamy się, że ktoś wykradnie dane i uzyska dostęp do naszych oszczędności, możemy się przed tym całkiem łatwo zabezpieczyć. Wystarczy, że założymy konto, które będzie służyło tylko i wyłącznie do płatności przez Internet, z dołączoną do tego konta kartą debetową pozwalającą na wykonywanie takich płatności. W sytuacji, gdy będziemy potrzebować zapłacić za coś w sklepie internetowym, wystarczy że przelejemy ze swojego podstawowego konta odpowiednią ilość środków na takie konto i z niego dokonamy właściwej płatności. Możemy też oczywiście dla wygody trzymać zawsze jakieś środki, na wypadek gdybyśmy chcieli szybko dokonać niewielkiej płatności kartą za jakieś małe zakupy.

 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również