Jak Polacy płaca w internecie?

Polacy stali się prawdziwymi miłośnikami zakupów przez internet. Z raportu „E-commerce w Polsce 2017” przygotowanego przez firmę Gemius wynika, że w ubiegłym roku 54 proc. Polaków dokonało zakupów przez internet. To zdecydowana większość tych, którzy mają dostęp do internetu – w naszym kraju z sieci korzysta 79 proc. mieszkańców. Dynamiczny rozwój rynku e-commerce wiąże się też z rozwojem płatności internetowych. Z jakich form płatności online korzystają Polacy kupujący w sieci?

Z raportu "M-commerce. Kupuję mobilnie" z 2017 roku wynika, ze Polacy najchętniej wybierają trzy typy płatności. Przelew bankowy, karta płatnicza i płatność mobilna. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Przelew bankowy w internecie to forma najbardziej przyjazna dla starszych klientów i osób mniej zorientowanych w nowinkach technologicznych, co z pewnością sprzyja jego dużej popularności. Niewiele różni się od tradycyjnego przelewu bankowego, a mechanizm jego działania jest łatwy do zrozumienia. Klienci postrzegają te formę płatności jako bezpieczną. Obecnie najczęściej mamy do czynienia z tzw. szybkimi przelewami internetowymi. Klient po zakończeniu zakupów klika na logo swojego banku, po czym przekierowywany jest do strony z już wypełnionym formularzem przelewu. Wystarczy zalogować się do systemu bankowego i zatwierdzić transakcję. Jednocześnie nie trzeba do tego posiadać żadnego urządzenia mobilnego, co także sprzyja popularności tego typu transakcji wśród osób starszych i o bardziej konserwatywnym podejściu do technologii.

Karta płatnicza używana w internecie początkowo miała złą prasę, jednak Polacy dali się przekonać, że – przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa – śmiało możemy jej używać i naszym pieniądzom nic nie grozi. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest skracanie ścieżki płatności, dzięki czemu nie musimy każdorazowo wypełniać formularza, podając dane karty. Wystarczy, że kupując w danym sklepie internetowym, zgodzimy się na przechowywanie danych naszej karty przez system Dotpay, a przy kolejnych transakcjach zatwierdzimy płatność jednym kliknięciem.

Płatności mobilne to najszybciej rozwijający się segment płatności online uważany za przyszłość tej branży. Najchętniej korzystają z nich osoby młode, dla których smartfon jest podstawowym narzędziem do korzystania z internetu i dokonywania zakupów. Płatności mobilne to m.in. SMS-y premium używane do opłacania treści w internecie lub ściągania plików, ale też coraz popularniejszy system BLIK. Korzystając z niego, płacimy w sklepie internetowym, podając kod wygenerowany przez aplikację bankową zainstalowaną na telefonie, dzięki czemu finalizacja transakcji jest błyskawiczna. 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również