Raport MasterCard Mobile Payments Study: rosnące zainteresowanie nowymi formami płatności

Zwiększająca się liczba form płatności wpływa pozytywnie na nastawienie klientów wobec nich – to wynika z przeprowadzanego od czterech lat badania MasterCard Mobile Payments Study. Klienci liczą na możliwość korzystania z nowych możliwości płatności mobilnych, które powinny być zarazem użyteczne i proste w obsłudze.

Płatności mobilne cieszą się coraz lepszą opinią klientów – trend ten trwa od dwóch lat i wygląda na to, że będzie kontynuowany. Jednocześnie płatności mobilne stały się w mediach społecznościowych dużo popularniejszym tematem rozmów – liczba wpisów na ich temat wzrosła kilkukrotnie od 2012 roku.

Najczęstszym tematem rozmów dotyczących płatności mobilnych są portfele cyfrowe – na przykład MasterPass, Samsung Pay, Apple Pay, Android Pay. Ten typ płatności to temat aż 97% rozmów obejmujących tematykę płatności mobilnych. Dyskusje w mediach społecznościowych często dotyczyły również kart zbliżeniowych (47% rozmów) i technologii biometrycznych (33% rozmów). W związku z kartami zbliżeniowymi w rozmowach często przejawia się kwestia ich szerokiego zastosowania w komunikacji miejskiej i na dużych imprezach sportowych.

Ważnym tematem rozmów było również bezpieczeństwo płatności. Internauci często poruszali kwestię uwierzytelniania płatności poprzez odcisk palca lub technologię elektrokardiogramu. Wśród dyskusji o biometrii najczęstsze były te obejmujące temat rozpoznawania twarzy.

MasterCard Mobile Payments Study wskazuje, że dyskusja na temat portfeli cyfrowych uległa znacznemu ożywieniu w trakcie ostatniego roku. Na całym świecie odnotowano wzrost liczby konwersacji obejmujących ten temat. Rekordowy przyrost wynoszący 519% zaobserwowano w Ameryce Północnej.

Rośnie również odsetek osób nastawionych w sposób neutralny lub pozytywny do usług, które im zaoferowano. Wzrost tej wartości o 3 p. p. względem poprzedniej edycji badania pozwolił się uplasować tej wartości na poziomie 94%.

Podsumowując – klienci oczekują nowych ciekawych, bezpiecznych, prostych w użytkowaniu sposobów płatności. Stają się one coraz częstszym tematem rozmów i komentarzy w mediach społecznościowych, szczególnie często poruszana jest kwestia portfeli cyfrowych. Liczba wypowiedzi na temat płatności mobilnych znacząco rośnie z roku na rok.

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również