Karty debetowe, a karty kredytowe. Zalety, wady i kwestie bezpieczeństwa.

Karty debetowe i kredytowe są wygodnymi formami płatności, których kupujący często używają zamiennie. Istnieją jednak zasadnicze różnice między tymi dwoma rodzajami plastikowego pieniądza. Karty debetowe są w istocie cyfrowymi książeczkami czekowymi, które są powiązane bezpośrednio z naszym kontem bankowym. Możemy używać kart aktywowanych PIN-em, aby wypłacać pieniądze z bankomatów. Możemy także kupować produkty w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Karty kredytowe zapewniają krótkoterminową pożyczkę. Niektóre z nich są aktywowane za pomocą kodu PIN, dzięki czemu możemy wypłacić pieniądze z bankomatów. Jednak większość ludzi korzysta z kart kredytowych, aby kupować produkty online lub w sklepach stacjonarnych. Ponadto, niektóre karty kredytowe wymagają podpisów w celu dokonania osobistego zakupu, podczas gdy inne opierają się na kodach PIN.

Zalety korzystania z kart debetowych

Ponieważ karty debetowe są powiązane bezpośrednio z naszym kontem bankowym, nie możemy wydać więcej, niż mamy. Dzięki temu nie popadniemy łatwo w długi. Co więcej, nie ma zbyt wielu opłat za korzystanie z kart debetowych, chyba, że wypłacamy pieniądze w bankomacie poza siecią. Istnieją dwie dodatkowe zalety kart debetowych. Ponieważ karty debetowe zapewniają łatwy dostęp do gotówki, możemy nadal płacić gotówką taksówkarzom czy sprzedawcom ulicznym. Prawie wszystkie karty debetowe są aktywowane za pomocą kodu PIN, co zapewnia większe bezpieczeństwo, niż po prostu podpisanie rachunku. W końcu każdy może sfałszować podpis.

Wady korzystania z kart debetowych

Ponieważ pieniądze są powiązane bezpośrednio z naszym bankiem, teoretycznie możemy stracić wszystko, jeśli ktoś ukradnie naszą kartę debetową, a my nie zareagujemy w porę. Nie oznacza to, że nie ma środków bezpieczeństwa karty debetowej. Ktoś musi najpierw skopiować lub wykraść numer naszej karty. Ta osoba musi również znać nasz PIN, aby zacząć wypłacać pieniądze - więc istnieje przynajmniej pewna podstawowa ochrona. Kolejną wadą jest to, że możemy wydać tylko tyle, ile aktualnie mamy na swoim koncie bankowym. W sytuacjach awaryjnych karta debetowa nie sprawdzi się.

Zalety korzystania z kart kredytowych

Podstawową zaletą kart kredytowych jest to, że działają one, jako bufor między światem zewnętrznym, a naszym kontem bankowym. Nasza karta może zostać zgubiona lub skradziona, ale nasze pieniądze pozostaną bezpieczne. Jednak środki bezpieczeństwa karty kredytowej sięgają nawet głębiej. Karty kredytowe oferują także szereg dodatków, w tym: automatyczne ubezpieczanie lotów i wynajmu samochodów oraz rozszerzoną ochronę gwarancyjną dla produktów 

Wady korzystania z kart kredytowych

Korzystając z kart kredytowych łatwiej o nieprzemyślane wydatki i impulsywne zakupy. Ponieważ pożyczka krótkoterminowa niesie ze sobą odsetki, w efekcie wydatkujemy jeszcze więcej pieniędzy na obsługę tego długu. Co więcej, karty kredytowe wiążą się z wysokimi opłatami - szczególnie w przypadku braku płatności. 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również