Bezpieczne zakupy w Internecie

Większość z nas docenia wygodę zakupów online. Zakupy w sieci umożliwiają nam dostęp do produktów, usług i specjalnych ofert, które mogą być dla nas niedostępne w sklepach stacjonarnych, a promocje i niskie ceny produktów kuszą potencjalnych klientów. Jednak zakupy internetowe związane są z pewnym ryzykiem. Popularność handlu elektronicznego spowodowała, że znalazło się wiele osób, które w łatwy sposób wykorzystują naiwność i nieostrożność e-klientów. W wirtualnym świecie trudno odróżnić renomowanych sprzedawców od przestępców, ponieważ niemal każdy może posłużyć się oszustwem, które wydaje się być legalnym biznesem. Aby chronić siebie, swoje dane i pieniądze, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami i zastosuj je, zanim klikniesz "Kup".

Używaj dobrego oprogramowania antywirusowego

Może się to wydawać oczywiste, ale wiele osób ignoruje poradę instalowania oprogramowania antywirusowego. Tymczasem niezwykle ważne jest, aby kupujący online zabezpieczali komputer przed wirusami i innymi atakami. Aby upewnić się, że ochrona Twojego programu zabezpieczającego jest aktualna, zaktualizuj sygnatury wirusów i złośliwego oprogramowania. Na szczęście większość programów może automatycznie aktualizować te podpisy, dlatego upewnij się, że w oprogramowaniu jest włączona funkcja automatycznego aktualizowania. Warto również użyć programu przeznaczonego do wykrywania nowo utworzonych lub zmutowanych wirusów. Zanim ich podpis znajdzie się w automatycznych aktualizacjach może upłynąć trochę czasu, a oszuści nie śpią.

Sprawdzaj, komu udostępniasz dane

Najprostszą rzeczą, jaką możesz zrobić, by chronić się przed oszustami jest dbałość o to, komu podajesz szczegóły płatności. Jeśli nie jesteś pewien, czy sprzedawca, którego stronę odwiedzasz, jest wiarygodny, wykonaj research, aby sprawdzić jego autentyczność i bezpieczeństwo. Możesz też skorzystać z usług operatora płatniczego, zamiast przekazywać informacje o płatności bezpośrednio do sklepu internetowego. Większość sprzedawców akceptuje płatności od zaufanych firm trzecich, takich jak PayPal czy Dotpay. Jeżeli na stronie sklepu brakuje takiej możliwości, zastanów się, czy nie zrezygnować z zakupów.

Skontroluj, czy przesyłanie danych jest szyfrowane

Przed zakupem czegokolwiek upewnij się, że sprzedawca zaszyfrował formularz płatności. Wiele witryn używa technologii SSL (Secure Sockets Layer) do szyfrowania informacji płynących między komputerem, a serwerem sklepu. Można to rozpoznać po ikonie kłódki i adresie strony internetowej, który zaczyna się od "https:" zamiast "http:". Zwracaj szczególną uwagę na te oznaczenia. Jeśli ich brakuje, nie podaj żadnych poufnych danych.

Prowadź dokumentację zakupów

Zawsze należy prowadzić dokumentację zakupów online. Większość sprzedawców wyśle Ci e-maila lub skieruje Cię na stronę internetową z potwierdzeniem zakupu. Ta strona powinna zawierać potwierdzenie zakupu i numer potwierdzenia. Wydrukuj lub zapisz potwierdzenie i zachowaj je do momentu otrzymania produktu. Taki dokument może być dowodem w razie dokonania oszustwa. 
Przy zachorowaniu powyższych zasad kupowanie w sieci może być nie tylko wygodne i szybkie, ale i bezpieczne. 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również