Płatności kartowe w sieci. Dlaczego warto się nimi zainteresować?

Zakupy w sieci. Kto z nas ich nie lubi? Są szybkie i wygodne, a przy okazji mamy dostęp do ogromnej liczby towarów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polacy doceniają zakupy w sieci i chętnie z nich korzystają. Sprzedawcy prześcigają się natomiast w dostarczeniu im najbardziej optymalnych metod płatności. Chociaż nowoczesne formy płatności zdobywają coraz większe grono zainteresowanych nimi klientów, nie brakuje wśród e-klientów tradycjonalistów. Ci wybierają raczej zwykłe przelewy online lub płatności kartą. Skupimy się dzisiaj na tym drugim sposobie płatności. Jak w rzeczywistości wygląda w sieci płacenie za towary kartą? 

Proces płatności kartą krok po kroku 

Okazuje się, że proces płatności kartą jest bardzo prosty i nie wymaga od e-klientów zbyt dużego zaangażowania. W zasadzie klient musi jedynie wybrać tę opcję spośród innych dostępnych form płatności. Zostanie wówczas odesłany do specjalnego formularza, w którym ma za zadanie uzupełnić dane karty. Podaje, zatem jej numer, datę ważności oraz kody CVV2/CVC2. Numery te znajdują się na odwrocie karty, tuż przy polu podpisu i składają się z trzech cyfr. Pozostaje jedynie zatwierdzić transakcję. 
Centrum rozliczeniowe sprawdzi autentyczność karty i poprawność wpisanych informacji. Jeśli wszystko się zgadza, agent rozliczeniowy dokonuje zatwierdzenia transakcji. Do akcji wkracza wtedy bank, który obciąża kartę klienta kwotą transakcji. Centrum rozliczeniowe pełni rolę pośrednika, który przekazuje pieniądze klienta odbiorcy. W praktyce cała procedura przebiega błyskawicznie. Transakcja jest także całkowicie bezpieczna. Do tego typu płatności konsumenci mogą wykorzystać zarówno zwykłe karty płatnicze, jaki kredytowe oraz debetowe. 

Czy płatności kartowe w sieci są bezpieczne?

Jeśli konsumenci nie korzystają z płatności kartą, jako jeden z głównych powodów podają wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa. Kwestie bezpieczeństwa płatności rzeczywiście są dla e-klientów bardzo istotne. Dlatego właśnie banki oraz serwisy pośredniczące w dokonywaniu płatności online zwracają szczególną uwagę na to, aby pieniądze klientów oraz ich dane były w trakcie przetwarzania płatności całkowicie bezpieczne. Serwisy przetwarzające płatności kartowe muszą być zabezpieczone protokołem SSL, który gwarantuje najwyższy standard uwierzytelnienia tożsamości. Klienci mogą w bardzo łatwy sposób sprawdzić, czy strona, za pomocą której dokonują transakcji jest bezpieczna. W jej adresie musi znaleźć się oznaczenie https://, zamiast standardowego http://. Warto poszukać również symbolu zamkniętej kłódki. Klikając na niego dowiemy się, w jaki sposób zabezpieczona jest dana strona i czy posiadane certyfikaty nie straciły ważności. 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również