BLIK – nowa metoda płatności

Ostatnio wiele możemy usłyszeć o nowym sposobie realizacji płatności, jaki jest BLIK. Czym jednak właściwie jest ta metoda? Otóż BLIK to po prostu system płatności mobilnych, który został stworzony przez spółkę Polski Standard Płatności w 2013 r. Oficjalnie rozwiązanie zostało udostępnione klientom w 2015 r. i od tego czasu stawało się coraz bardziej popularne wśród klientów e-bankowości. Obecnie w projekcie uczestniczy 9 banków (PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe) a całość nadzoruje Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Samo działanie systemu jest dość proste. Rozwiązanie opiera się na generowanych w telefonie komórkowych jednorazowych kodach. Chcąc korzystać z BLIK-a musimy zainstalować aplikację mobilną danego banku. System proponuje swoim użytkownikom kilka praktycznych funkcjonalności, jak płatności w punktach naziemnych, płatności internetowe, wypłaty gotówki z bankomatów, czeki BLIK oraz przelewy na telefon.

Zalety systemu BLIK

Największą zaletą systemu BLIK jest przede wszystkim wygoda. W sytuacji, gdy chcemy wyskoczyć szybko na zakupy i okazuje się, że nie mamy przy sobie wystarczającej ilości gotówki, a kartę do bankomatu zostawiliśmy w domu, zawsze możemy skorzystać z telefonu. Podobnie rzecz ma się z niedziałającymi bankomatami. Co więcej, spora ilość banków, chcąc zachęcić klientów do korzystana z BLIK-u, oferuje liczne korzyści finansowe związane z płatnością tą właśnie metodą. Oznacza to, że płacąc BLIK-iem możemy zbierać specjalne punkty i otrzymywać za nie dodatkową gotówkę.

Gdzie zapłacimy BLIK-iem?

Obecnie systemem BLIK możemy zapłacić w większości supermarketów, które wyposażone są w terminale i oznaczone są logiem BLIK. To jednak nie wszystko. Tą nową metodą płatności zapłacimy również w ponad 30 000 sklepach internetowych, w których płatności realizowane są za pomocą takich integratorów e-transakcji, jak PayByNet, DotPay, CashBill, Przelewy24, First Data Polcard, Tpay.com, PayU, BlueMedia, e-Card, ESprzedaz.com czy Sellingo. Co więcej, płatności BLIK-iem są też zintegrowane z największym serwisem handlowym w Polsce, czyli z Allegro. Sposobem tym zapłacimy również na stacjach paliw Shell i Orlen. BLIK pozwala ponadto na swobodną wypłatę gotówki z bankomatów, tylko i wyłącznie za pomocą wygenerowanego kodu w telefonie, a więc bez karty bankomatowej. BLIK-iem zapłacicie na poczcie i w urzędzie. W ostatnim roku Poczta Polska wdrożyła system do 4600 placówek. Od teraz w urzędach za pomocą BLIK-a zapłacisz za wyrobienie paszportu, prawa jazdy, czy jakąkolwiek inną sprawę urzędową. Płacenie jeszcze nigdy nie było tak wygodne - od teraz wszystko załatwisz za pomocą telefonu!

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również