Czy bezpieczne kupowanie w sieci jest możliwe ?

Nieważne czy chodzi o świąteczne wyprzedaże, Black Friday czy kolejny sezon modowy – wszystko to sprawia, że intensywnie poszukujemy ciekawych prezentów i okazji. W tym celu zapoznajemy się z ofertą wielu sklepów. W takiej sytuacji nawet największe sklepy wielkopowierzchniowe nie mogą się równać z wachlarzem oferty, do jakiej otrzymujemy dostęp przez Internet. Wystarczy usiąść wygodnie przed komputerem i zabrać się za zakupy, co jest o wiele wygodniejsze niż chodzenie po alejkach sklepowych przez wiele godzin. Mimo tej wygody, wciąż wielu Polaków obawia się zakupów online, głównie dlatego, że wiele sklepów wymaga obecnie płatności kartą płatniczą. Dlaczego? Polacy wciąż nie są oswojeni z tą formą płatności i zwyczajnie obawiają się podawania danych karty w Internecie, czy aby słusznie?

Niektórzy z nas wciąż obawiają się realizowania płatności online przy użyciu karty płatniczej, jednak czy faktycznie wiąże się to z ryzykiem? Spokojnie, płacenie w sieci nigdy nie było bezpieczniejsze, jednak tak jak wszędzie trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. W końcu na ulicy nie dajemy obcym ludziom naszej karty do ręki, prawda? W zasadzie to płacenie kartą jest jednym z najbezpieczniejszych z dostępnych form płatności. Metoda ta jest bezpieczniejsza od zakupów, które robimy w tradycyjny sposób, kiedy kartę wręczamy np. sprzedawcy czy kelnerowi. Co jeszcze musimy wiedzieć?

Plusy używania karty w sieci

Użycie karty w sieci to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na uregulowanie naszych należności w sklepie internetowym. I choć może się wydawać, że płatność kartą w sieci nie jest tak łatwa jak zwykłe płacenie plastikiem przy terminalu POS, to warto zaznaczyć, że do sklepu musimy się wybrać. Do tego, płatność kartą w sieci jest znacznie wygodniejsza niż samodzielne wpisywanie danych do przelewu. Jeśli chodzi o szybkość, to płatności kartą z powodzeniem może konkurować z automatycznymi transferami typu „pay-by-link”. Kolejna zaleta tej metody to brak możliwości wybrania banku użytkownika do zrealizowania szybkiego przelewu online. Zdarza się czasem, że operator przelewów online, z którym współpracuje dany sklep, nie ma podpisanej umowy z konkretnym bankiem, np. Raiffeisen Polbank współpracuje tylko z dwoma operatorami oferującymi opcje pay-by-link. Wówczas możemy wykonać tradycyjny przelew, który wydłuża czas realizacji zlecenia czasem nawet do kilku dni, płatność za pobraniem lub właśnie płatność kartą. Istnieją e-sklepy, honorujące wyłącznie płatność kartą. Sama karta przydaje się również w przypadku płatności zagranicznych. 

Na co należy uważać?

Wygoda i zabezpieczenia stosowane przez operatora płatności nie zwalniają nas oczywiście z konieczności myślenia. To s końcu my sami jesteśmy odpowiedzialni za prowokowanie niebezpiecznych sytuacji, na które narażamy się, nie trzymając się zasad bezpiecznego korzystania z karty. Aby nie narazić się na niepotrzebne ryzyko, nie przechowujmy karty razem z numerem PIN, nie przechowujmy numeru karty wirtualnej i daty jej ważności razem z kodem CVV2 oraz nie udostępniajmy danych karty osobom nieuprawnionym. Są to podstawowe zasady, których po prostu dzisiaj trzeba się trzymać.
 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również