Płatności kartą płatniczą w sieci - czy to na pewno bezpieczne?

Obecnie zakupy w sieci stały się w Polsce zupełną normą i z dnia na dzień zyskują nowych użytkowników. W przyszłości rynek e-commerce będzie zupełną codziennością, na co wskazuje jego dynamiczny rozwój. Wynika to z faktu, że w sieci klienci mają ogromny wybór towarów, mogą porównać ceny a prawo zdecydowanie sprzyja konsumentom. Mimo, że w innych krajach najpopularniejszą formą e-płatności jest użycie karty płatniczej, to w Polsce sposób ten wciąż nie cieszy się tak wielkim powodzeniem.

W Polsce wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy płatności kartą płatniczą są bezpieczne i jak działa sam proces, że w ciągu kilku sekund po podaniu danych karty klient otrzymuje wynik autoryzacji? Wiąże się to z faktem, że nadal wydaje nam się, że podanie danych karty w sieci jest jawne i trafi do niewłaściwych rąk. Warto podkreślić, że dostawcy systemów płatniczych używają wysokich jakości i zabezpieczeń, co sprawia, że wbrew pozorom płatność kartą płatniczą jest tak naprawdę jedną z najbezpieczniejszych metod, jakie oferowane są w sieci.

Zalety płacenia kartą w sieci

Jako główną zaletę użycia karty w sieci można wymienić fakt, że jest to jedna z najprostszych i najszybszych metod, umożliwiających uregulowanie należności w e-sklepie. Płatność kartą w sieci pozwala uniknąć samodzielnego wpisywania danych do przelewu, o ile użyjemy opcji one-click payments. Często zdarza się, że w danym e-sklepie nie ma możliwości wybrania określonego banku do zrealizowania szybkiego przelewu online. Może tak być jeśli operator przelewów, którego wybrał sklep, nie ma podpisanej umowy z naszym bankiem. W takiej sytuacji, użytkownikom pozostaje wyłącznie tradycyjny przelew, który znacznie wydłuża czas realizacji zlecenia do kilku dni, płatność za pobraniem bądź płatność kartą właśnie. Zdarza się również, że niektóre sklepy internetowe honorują wyłącznie płatność kartą. Warto podkreślić, że karta przydaje się szczególnie wówczas, gdy chcemy dokonać płatności zagranicznych. Chodzi o to, że tradycyjne przelewy zagraniczne są całkiem drogie i powolne. Możliwość skorzystania z usług międzynarodowego operatora szybkich płatności, jak PayU również nie należy do najczęstszych i właśnie ten problem z powodzeniem rozwiązuje karta, gdyż organizacje kartowe typu VISA lub MasterCard działają praktycznie na całym świecie.

Zastosowane systemy bezpieczeństwa

Warto zaznaczyć, że w sytuacji, kiedy ktoś przejmie nasz numer karty płatniczej lub kredytowej lub sami zaczniemy posługiwać się nią w podejrzany sposób, automatyczne systemy zadbają o bezpieczeństwo swoich klientów. Wystarczy, że z naszej karty zlecone zostanie kilkanaście transakcji pod rząd, żeby systemy bezpieczeństwa zadziałały, w końcu nikt z nas nie kupuje seryjnie, jednego dnia w różnych sklepach internetowych. Takie okoliczności wzbudzą alarm bezpieczeństwa, ponieważ każda karta posiada określony limit autoryzacyjny. Przestępcy skupiają się na określonej sumie, którą chcieliby nam ukraść. Im, wyższa tym lepiej. Dodatkowym zabezpieczeniem jest to, że systemy płatności zachowują dane karty w systemie i szyfruję te specjalnym kodem.

 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również