Możliwości systemu BLIK

BLIK to system płatności mobilnych. Powinien zainteresować wszystkich, którzy chcą płacić w szybki, wygodny, a jednocześnie bezpieczny sposób. Ta polska inicjatywa kilku banków z impetem wkroczyła na rynek płatności. Za pomocą sześciocyfrowego kodu, który wyświetlany jest przez aplikację mobilną banku możemy zaakceptować dowolną transakcję oraz dokonać wypłaty gotówki z bankomatu. Ogromną zaletą BLIKA jest integracja z aplikacjami mobilnymi banków, które umożliwiają tego typu płatności. Nie musimy, zatem martwić się o dodatkową aplikację. Z systemu mogą skorzystać klienci następujących banków: PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Lista ta będzie się wydłużać w miarę, jak kolejne banki przystępować będą do BLIKA.

Jakie możliwości daje BLIK?

Korzystanie z BLIKA oznacza używanie aplikacji bankowej naszego banku. Jest to dokładnie ta sama aplikacja, która umożliwia nam sprawdzenie stanu konta czy dokonanie przelewu. Do zapłacenia za towary w sklepie lub dokonania wypłaty z bankomatu potrzebujemy, więc jedynie smartfona. Możemy wyjść na zakupy bez portfela oraz bez karty, a telefon posiadamy z reguły i tak w każdym miejscu, i o każdej porze. Wielu z nas nie wyobraża sobie przecież życia bez smartfona. Za pośrednictwem BLIKA wypłacimy też gotówkę z bankomatów Euronet i Planet Cash oraz bankomatów wszystkich banków, które wprowadziły system. 

Systemem BLIK mogą cieszyć się również miłośnicy zakupów internetowych. Płatności dokonamy, bowiem również w sklepach online. Warto zauważyć, że sieć punktów oraz instytucji, które akceptują kody BLIK jest bardzo duża i stale się powiększa. Możliwości klientów korzystających z systemu cały czas rosną. 

Płatność BLIKIEM na Allegro? Tak, to możliwe!

Plik został zintegrowany z najpopularniejszą w naszym kraju platformą handlową Allegro. Za wylicytowane przedmioty możemy, więc zapłacić za pomocą smartfona. To ogromne ułatwienie zwłaszcza, jeżeli często korzystamy z Allegro. Płatność BLIKIEM jest tu bardzo prosta. Najpierw oczywiście kupujemy przedmiot przez opcję „Kup teraz” lub dodajemy go do swojego koszyka. Następnie w formularzy płatności i dostawy wybieramy sekcję „Sposób dostawy” i opcję „Płatne z góry”. W możliwościach płatności znajdujemy opcję BLIK. Automatycznie pojawia się pole umożliwiające wpisanie sześciocyfrowego kodu. Wystarczy uruchomić aplikację mobilną swojego banku na smartfonie, a ona wygeneruje nam kod, który przepisujemy do formularza na Allegro. Na wpisanie kodu mamy tylko dwie minuty. To swego rodzaju zabezpieczenie transakcji. Potem kod wygasa. Klikamy „Zapłać” i zatwierdzamy całą transakcję w aplikacji. 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również