Płatności w sieci

Każdy z nas bezpieczeństwo postrzega jako priorytet. Zabezpieczamy swoje posesje antywłamaniowymi drzwiami, w firmach instalujemy alarmy i kamery a do tego wszystkiego prawie każdy z nas ma alarm samochodowy a jeżdżący rowerami kupują specjalne zabezpieczenia dla nich. Ponadto dbamy o to aby wybierając się na kajaki mieć ze sobą kamizelki ratunkowe, a w góry odpowiedni sprzęt i ekwipunek. Powinniśmy równie dobrze zadbać o swoje bezpieczeństwo również biorąc pod uwagę płatności w sieci. Jest to dział życia, który ostatnimi czasy rozwija się szybko a w związku z tym zagrożenia związane z płatnościami mobilnymi również. 

Płatności w sieci to wygoda

Wykonywanie naszych płatności mobilnie jest rozwiązaniem łatwym i co ważniejsze oszczędzającym nasz czas. Aby wykonać przelew z zapłatą za nasze rachunki nie musimy już stać w kolejce w banku czy na poczcie, wystarczy mieć dostęp do Internetu. Druga i nie mniej ważna cecha takich płatności to wygoda. Wyobraźmy sobie możliwość wykonania dowolnej płatności z praktycznie każdego miejsca w którym się znajdziemy i mamy w nim dostęp do Internetu, co obecnie nie jest problemem. Prawie każda kawiarnia, restauracja, muzeum czy inne publiczne miejsca udostępniają sieć, a my posiadamy dostęp do Internetu również w komórce, na tablecie czy poprzez modem. To wszystko jednak mimo wielu zalet wiąże się z wieloma możliwościami, w których możemy zostać oszukani i doświadczyć kradzieży. Kiedy jesteśmy na nią narażeni i jak się przed tym bronić?

Korzystanie z sieci publicznych

Wiąże się to zawsze z ryzykiem ponieważ nie wiemy kto udostępnia daną sieć a co więcej takie sieci często nie mają odpowiednich zabezpieczeń i hakerzy łatwiej mogą przejąć nasze dane. Jak się przed tym uchronić? Zwracać uwagę na to na jakich stronach się logujemy, czy mają odpowiednie zabezpieczenia a także czy numery kont, które podajemy do przelewów są poprawne. Oszuści mogą za pomocą odpowiednich programów „podmienić” numer konta podczas jego kopiowania i wklejania do danych przelewu. Najłatwiej się przed tym uchronić sprawdzając numer konta po wklejeniu w odpowiednią rubrykę, albo po prostu wpisując go samodzielnie. 

Co zrobić gdy padniemy ofiarą oszustwa?

Przede wszystkim zawiadomić bank ii policję. Bank zablokuje pozostałe środki finansowe na naszym koncie, a policja spróbuje znaleźć przestępcę. Dlatego też ważne jest regularne kontrolowanie swojego konta i sprawdzanie stanu posiadanych na nim środków finansowych, a także szybkie reagowanie na jakiekolwiek nieprawidłowości. Im szybciej zgłosimy problem tym większe prawdopodobieństwo uchronienia swoich pieniędzy i znalezienia oszusta.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również