Zastosowanie płatności cyklicznych

Ostatnio coraz więcej możemy usłyszeć o płatnościach cyklicznych. Chodzi o usługę, która w swoim działaniu przypomina polecenie zapłaty. Rozwiązania różnią się między sobą tym, że przelew w ramach polecenia wychodzi z rachunku osobistego, a płatność cykliczna jest wykonywana z rachunku karty bankowej. Tradycyjny proces wygląda tak, że aby go uruchomić należy albo osobiście udać się do usługodawcy, któremu chce się w ten sposób płacić, albo odwiedzić jego stronę internetową i podać wszystkie dane znajdujące się na karcie. Bardzo często konieczność ta była źródłem kłopotów i rodziła obawy o bezpieczeństwo przekazywanych w ten sposób informacji. Na szczęście istnieje nowy sposób, jakim są płatności cykliczne.

Płatności cykliczne polegają na regularnym obciążaniu karty płatniczej właściciela o ustaloną przez niego należność. Przez zastosowanie płatności cyklicznych, kupujący nie musi już pamiętać o wykonywaniu powtarzalnych opłat, a sam sprzedawca otrzymuje niewątpliwą korzyść w postaci regularnego i terminowego otrzymywania płatności za oferowaną usługę. Jest to zatem niezwykle wygodne rozwiązanie, które będzie pamiętać za nas o płaceniu za prąd, Internet, abonament czy siłownię.

Dokonywanie kolejnych wpłat

Cały proces wygląda tak, że wszystkie kolejne transakcje poza pierwszą, która inicjuje ustalony cykl, nie są wywoływane przez płacącego, ale bezpośrednio przez aplikację danego sklepu. Oznacza to, że tylko za pierwszym razem użytkownik jest zmuszony do podania danych swoich i karty. Następnie musi wybrać opcję oraz kwotę cyklicznej wpłaty, po czym wszystko zostaje zapisane w systemie. W następnych miesiącach, płatność będzie dokonywana automatycznie. Opłaty będą dokonywane w określonym przez użytkownika czasie – jeśli opłacasz coś raz na trzy miesiące, możesz ustalić taki tryb pracy usługi. Najczęściej jednak wybierana jest opcja z comiesięcznym dokonywaniem opłat.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ustawienia płatności cyklicznych są nie tylko wygodne, ale również wyjątkowo bezpieczne. Istnieje możliwość śledzenia swojego przepływu płatności. Oznacza to, że w historii transakcji Twojego konta płatności cykliczne są zapisywane. Każdy użytkownik ma zatem do nich jasny wgląd zarówno na komputerze, urządzeniach mobilnych czy bezpośrednio w oddziale swojego banku. Należy też dodać, że mimo ustawienia płatności cyklicznych, wciąż możemy otrzymywać faktury na dotychczasowych zasadach. Usługa płatności cyklicznych zdejmuje z nas ciężar pamiętania o comiesięcznych rachunkach i opłatach za karnety, prenumeraty czy szkoły. Koniec zbędnych formalności, od teraz wszystko będzie robić się automatycznie i zawsze na czas. Nie zwlekaj, skorzystaj z oferty i ciesz się wolną głową!

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również