Najlepsze metody płatności w internecie

W dzisiejszych czasach multum metod internetowych płatności nie ułatwia wyboru, zarówno ich używania jak i implementacji jako przedsiębiorca w swoim rodzącym się biznesie. Ponadto część z nich zostaje wyparta lub zastąpiona poprzez rozwój innych. Przyjrzyjmy się zatem metodom, których pozycja na rynku e-Commerce zdaje się mocna w momencie pisania tego artykułu i powinna być priorytetem przy podpisywaniu umowy z pośrednictwem płatności, czy decyzji o instalacji aplikacji jej obsługującej.

a) BLIK

BLIK może nie jest rewolucyjną płatnością, ale na pewno zebrał sobie grono zwolenników wśród licznych użytkowników, zdecydowanych na zastąpienie portfela , telefonem komórkowym. W odróżnieniu od, również popularnych, m-Pay i Sky Cash, BLIK nie jest uzależniony od wcześniejszego doładowania konta. Do jego użytkowania potrzeba jednorazowej konfiguracji, a następnie wystarczy kod od sprzedającego by wygodnie zlecić przelew czy przekazać środki w sklepie, bądź restauracji. BLIK, w porównaniu do mobilnej konkurencji pozwala również na usprawnienie przelewów między znajomymi, identyfikując swoich klientów po numerze telefonu, zamiast po długim i łatwym do pomylenia numerze konta bankowego, który zresztą znacznie rzadziej będzie nam znany na pamięć. Samo grono obsługujących BLIK banków jest szerokie i uwzględnia na przykład: mBank, Alior Bank czy ING Bank Śląski, a jego użytkowanie bywa dodatkowo wynagradzane. BLIK zostaje z kupującymi zdecydowanie na dłużej.

b) Masterpass i Visa Checkout

Będące w jednej kategorii, Masterpass i Visa Checkout to zasadniczo dwie identyczne metody, jedynie dedykowane innym kartom płatniczym jednego z dwóch gigantów na rynku producentów „plastików”. Oba programy przechowują bezpiecznie dane karty w dedykowanym przez producenta systemie i pozwalają na korzystanie z nich bez żmudnego przepisywania ich za każdym razem, zastępując proces krótkim pinem, okazyjnie prosząc o przypisany kod CVV lub CVC. Korzystanie z usługi jest darmowe, raz konfigurowane, a ponadto obsługiwane nie tylko w Polsce ale i na świecie. Funkcja jest prosta, ale przez swoje logiczne założenia trudno sobie wyobrazić, że wyleci z obiegu, zwłaszcza jeśli jest obsługiwana i tworzona przez samych producentów kart, którzy używają tych samych zabezpieczeń co przy zwykłych płatnościach.

c) Płatności odroczone

Najgorsze w okazjach jest to, że gdy już się pojawiają, to wtedy gdy nasze portfele są na to najmniej gotowe. Polowaliśmy na nowy telewizor w jakości Ultra High Definition, ale akurat w tym miesiącu mamy sporo wydatków na dentystę i podręczniki szkolne? Byłoby bardzo szkoda, gdyby nasz ulubiony sklep z artykułami RTV i AGD miał akurat akcję promocyjną, ale tylko na trzy dni, a pierwszy dzień następnego miesiąca jeszcze dość odległy. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą płatności odroczone, których założenie jest równie proste co w płatnościach z podpunktu „b” i kryje się w nazwie. Zamawiamy w danym momencie, a z zapłatą możemy poczekać, zwykle miesiąc. Jedyną wadą metody jest żmudność przechodzenia przez weryfikację zdolności kredytowej, która jest niestety konieczna, gdyś sklep musi mieć pewność o naszej zdolności do dokonania zakupów jakie nam się akurat zamarzyły.

Przedstawione tu metody płatności to trzy, moim zdaniem, najlepsze metody płatności jakimi możemy się posługiwać w Internecie. Ich skonfigurowanie i umiejętność użycia pozwolą nam odnaleźć się zarówno w prostych sytuacjach szybkiej płatności telefonem jak i podczas okazji nie do przegapienia.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również