Jaki wpływ miał Brexit na rynek online?

Od kiedy Brexit stał się faktem, współpraca Unii Europejskiej z Wielką Brytanią stanęła pod znakiem zapytania. Dotyczy to oczywiście również handlu internetowego. Okazało się bowiem, że na nowo trzeba rozpatrzyć wszystkie umowy oraz ustalić zasady współpracy między krajami znajdującymi się na terytorium Unii a samą Wielką Brytanią.

Problem przedsiębiorców

Okazało się bowiem, że wielu popularnych przedsiębiorców, którzy zajmują się handlem online, ma swoje siedziby na terytorium Wielkiej Brytanii, nawet jeżeli są to jedynie siedziby fikcyjne, nagle mogą pojawić się kłopoty w działalności takiej firmy na terenie krajów Unii.
Konieczne okaże się zweryfikowanie wszelkich umów handlowych, jakie przedsiębiorstwa z Polski miały z firmami znajdującymi się na terenie Wielkiej Brytanii. Problem może być przede wszystkim tam, gdzie walutą umowną było euro, gdyż może się okazać, iż konieczne będzie przewalutowanie wszystkich płatności zawartych na umowach. Przy dobrej współpracy i sprawnej organizacji uaktualnienia dokumentów, być może niewiele się zmieni, jednak konieczne będzie sprawdzenie, czy wszystkie formalności zostały zachowane.

Konsekwencje Brexitu dla rynku online

Dodatkowego zabezpieczenia wymagać będą również transfery danych osobowych, których bezpieczeństwo może okazać się zagrożone ze względu na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do głosu dojdzie klauzula o bezpieczeństwie danych osobowych, która obejmuje wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej, jednak w przypadku, gdy kraj odszedł z Unii, konieczne jest ponowne zatwierdzenie takiej klauzuli między państwami. Takie działania również zajmują nieco czasu, co może spowodować kolejne problemy na trasie handlu.

A co jeżeli pojawią się konflikty i dojdzie do sporu sądowego? Na terenie Unii Europejskiej rozwiązywanie takich spraw nie było problemem, jednak w jakim kierunku rozwinie się współpraca pod tym względem z Wielką Brytanią w dzisiejszych czasach? Nie wiadomo. W każdym razie trzeba bardzo uważać, aby nie dochodziło do nieporozumień, gdyż trudno wyobrazić sobie, jak te konflikty potoczą się dalej.

Własność intelektualna

Kolejnym elementem sporów jest własność intelektualna, gdyż prawo własności intelektualnej do tej pory bazowało na prawie unijnym. O ochronę takiej własności na terenie Wielkiej Brytanii przedsiębiorcy z Europy będą musieli starać się indywidualnie, a to również wymaga pewnych formalności i może skutkować kolejnymi konfliktami.

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również