Lepsza organizacja budżetu - płatności cykliczne

Dzisiaj przychodzimy do Was z wyzwaniem z zakresu kontrolowania swoich finansów. Obecnie coraz więcej osób pragnie ogarnąć własne miesięczne budżety i wiedzieć, gdzie idą ich ciężko zarobione pieniądze. Jednym ze sposobów na zdobycie wiedzy o stałych wydatkach jest rozrysowanie ich harmonogramu. Usiądź wygodnie i wypisz wszystkie abonamenty i subskrypcje, jakie starasz się regularnie opłać. Przygotowany? Zapraszamy zatem do dalszej lektury!

Stałe opłaty, abonamenty, subskrypcje, płacenie za aplikacje

Zwykle bywa tak, że nasza wiedza o stałych opłatach zaczyna i kończy się mniej więcej na bieżących rachunkach, czynszu i ewentualnie opłacie za Internet. Dzieje się tak, ponieważ różne abonamenty i subskrypcje płacimy w innych terminach – od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca. Trudno to zapamiętać, więc z dużej mierze polegamy na przypomnieniach, które wysyłają nam operatorzy. Za co płacimy najczęściej? Za możliwość korzystania z portali filmowych, abonament w telefonie, dostęp do e-booków, karnety na siłownię, subskrypcje na czasopisma i artykuły online, członkostwo w różnych klubach, a także diety pudełkowe czy inne tego typu usługi. Jakby to podliczyć, to rośnie niezła sumka! Pomyśl, ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć o opłacie, przez co straciłeś promocyjny abonament? Na szczęście współczesne rozwiązania w zakresie płatności bezgotówkowych oferują Ci usługę, która pomoże Ci w organizacji - płatności cykliczne.

Na czym polegają płatności cykliczne?

Korzystając z bankowości internetowej lub posiadając konto u operatora rozliczeniowego (np. Dotpay) często pojawia się opcja „płatności cyklicznych”. Pozwala to na ułożenie miesięcznego harmonogramu opłat za wszystkie usługi, które masz w abonamencie. Działa to na takiej zasadzie, że wpisujesz dane transakcji raz, a resztę robi za Ciebie operator – czyli automatycznie obciąża konto z miesiąca na miesiąc i wysyła pieniądze za daną usługę do danego sprzedawcy. Twój operator również akceptuje transakcję bez Twojego udziału (nie musisz nic potwierdzać ani klikać), wysyłając jedynie powiadomienie, że dana płatność miała już miejsce. Proste i ułatwiające życie. Co więcej, możesz zrezygnować w każdej chwili z danej usługi. 

Plusy i minusy płatności cyklicznych

Taka usługa ma swoje wady i zalety. Do zalet należy oczywiście fakt, że wszystkie abonamenty i rachunki zawsze będą opłacone na czas i nie musisz o tym pamiętać. Czyli oszczędzasz swój czas, który przeznaczysz na inne rzeczy. Po drugie, na koncie operatora na bieżąco przeglądasz historię wypłat, dzięki czemu kontrolujesz budżet. Po trzecie, nie oszukujmy się, taka usługa jest bardzo wygodna, a ludzie cenią wygodę. Dodajmy jeszcze możliwość zrezygnowania w każdej chwili. Jakie natomiast są minusy? Istnieje ryzyko, że zapomnisz o automatycznej płatności i będziesz ignorował powiadomienia o opłaceniu jakiegoś abonamentu, z którego przestałeś korzystać kilka miesięcy wcześniej, bo np. nie masz już czasu na oglądanie tylu filmów albo seriali. Automatyczne opłacanie może też uśpić Twoją czujność i przegapisz atrakcyjniejsze oferty na usługi, z których korzystasz.

 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również