Bezpieczne płatności online - to wcale nie takie trudne

Atrakcyjnie zaprezentowana oferta, to tylko jeden z elementów składających się na sukces. Niestety, ale konsumenci są skłonni porzucić wirtualny koszyk, jeśli proces finalizacji zamówienia jest zbyt skomplikowany lub budzi obawy o bezpieczeństwo. Warto zwrócić szczególną uwagę na proces płatności, gdyż w internetowym handlu funkcjonuje obok siebie wiele rozwiązań pozwalających płacić online. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący bezpiecznych płatności online. Przeczytaj go koniecznie!

Przelew bankowy

Zacznijmy od tego, że przelew bankowy to najprostsza we wdrożeniu forma płatności, a jej popularność wynika z powszechności dostępu do bankowości internetowej oraz… lenistwa przedsiębiorców. Zwykle sprzedawca musi podać tylko numer rachunku i nie jest obciążany żadnymi opłatami. Dlatego dla klienta jest to rozwiązanie bezpieczne, gdyż nie naraża go na ujawnienie żadnych wrażliwych danych. Jednak niesie ze sobą jednak pewne niedogodności - przelew nie może zostać cofnięty, a zatem przedpłata za towar wymaga zaufania do sprzedawcy. Ponadto zlecenie przelewu obciąża kupującego nużącym zadaniem przepisania informacji potrzebnych do sfinalizowania transakcji, a transfer środków do sprzedawcy nie jest natychmiastowy. Kilka lat temu na polskim rynku pojawiła się innowacja nazwana pay-by-link - dla kupującego wykorzystanie tej formy płatności niewiele różni się od dokonania przelewu. Po prostu po kliknięciu w odpowiedni link jest on przenoszony do serwisu bankowości internetowej swojego banku, gdzie czeka na niego wypełniony formularz przelewu. Trzeba go tylko potwierdzić i gotowe.

Karty płatnicze

Obecnie karty płatnicze to globalny standard w płatnościach w e-commerce – pozwalają szybko i wygodnie przyjmować środki od klientów zza granicy. Klienci są chronieni, dzięki procedurze chargeback, przed skutkami nieuczciwości sprzedawcy. Ponadto mogą zażądać obciążenia zwrotnego, np. gdy przedsiębiorca prześle nieodpowiedni towar, a reklamacja nie przyniesie skutku. Dodatkowo mechanizm 3D Secure wymusza potwierdzenie transakcji kodem przesłanym SMS-em lub np. w aplikacji mobilnej banku. Kiedyś wielość tzw. kanałów płatności online byłaby dla przedsiębiorców chcących działać w sieci poważnym utrudnieniem - ale nie trzeba podpisywać osobnych umów z firmami obsługującymi płatności kartowe i bankami oferującymi transfery pay-by-link. Wystarczy nawiązanie współpracy z tzw. integratorem, który pośredniczy w rozliczeniach i daje przedsiębiorcy gotowy pakiet usług.

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również