Czas na płatności mobilne!

Szybki rozwój sieci i technologii komórkowej sprawił, że rynek mobilny staje się naszą codziennością. Niemal każdy jest już wyposażony w smartfony ze stałym dostępem do Internetu. Urządzenia te zastąpiły nam tradycyjne media, a teraz zastępują również portfele. Okazuje się bowiem, że coraz chętniej korzystamy z innowacyjnych rozwiązań z zakresu płatności mobilnych. Nie musimy już nosić ze sobą gotówki oraz kart płatniczych, wystarczy mieć telefon!

Płatności mobilne to kolejny element dynamicznie zmieniającego się systemu transakcji. Dzisiejsi konsumenci coraz rzadziej korzystają z gotówki, preferując używanie kart płatniczych czy płatności online. Wynika to z tego, że nowe formy płacenia są wygodniejsze, nie zajmują miejsca w torbie czy kieszeni, a konto można zasilić większymi kwotami. Wszystkie karty płatnicze możesz zintegrować ze swoim telefonem, który przecież i tak zawsze masz przy sobie.

Co nas czeka w świecie m-płatności?

W rozpowszechnieniu płatności mobilnych chodzi o to, aby nasze telefony komórkowe stały się powszechnym i wygodnym środkiem płatności. Według prognoz do 2020 roku płatności mobilne powinny stać się popularniejsze od płatności online. Oznacza to, że częściej niż przelewy bankowe będziemy wykonywać transakcje przy użyciu smartfonu. Już teraz coraz więcej użytkowników deklaruje, że oczekują możliwości płacenia zbliżeniowego telefonem w sklepach stacjonarnych.

Problemy m-płatności

Mimo optymistycznych prognoz wciąż wielu Polaków ma nie lada kłopot z m-płatnościami. Wynika to z nadmiernego rozdrobnienia rynku i dużej fragmentacji usług. Chodzi o to, że wcale nie brakuje nam aplikacji, dzięki którym można płacić przy użyciu smartfonu. Problem leży w tym, że jest ich zwyczajnie za dużo. Dodatkowo są one tak różne, że zwyczajnie trudno wybrać jedną. Dotpay oferuje swoim klientom te najbardziej znane i sprawdzone aplikacje mobilne, jak BLIK, SkyCash i m-Pay. Na rynku znajdziemy jednak dużo więcej aplikacji do m-płatności, jak IKO, mBilet, Billon i MasterPass. Lepiej jednak uważać, ponieważ nie wszystkie aplikacje są sprawdzone pod kątem zabezpieczenia. Wybieraj tylko te oferowane przez serwisy płatności online. Jak widać rozdrobnienie jest wciąż dosyć duże i e-konsumenci mają zwyczajnie bardzo duży wybór, zbyt duży. Wydaje się jednak, że odpowiedzią na ten problem będzie wspomniany system BLIK. Jego udziałowcami są bowiem największe banki, co sprawi, że będzie szeroko dostępny i ma dużą szansę spopularyzować płatności zbliżeniowe telefonem.

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również