Kim jest i jakie cechy posiada polski e-konsument ?

Z roku na rok w naszym kraju przybywa konsumentów, którzy decydują się na zakupy przez internet. Spowodowane jest to kilkoma kwestiami. Pierwszą z nich jest większa dostępność towarów w internecie oraz brak potrzeby odwiedzania centrum handlowego lub różnych sklepów tradycyjnych. Za pośrednictwem internetu możemy wybrać odpowiedni produkt i szybko go zamówić. Drugi niezwykle ważnym powodem, dla jakiego dokonujemy zakupów w sieci, są ceny. Zazwyczaj są znacznie niższe niż w tradycyjnych sklepach. Sprawia to, że Polacy coraz chętniej decydują się na internetowe zakupy w różnego rodzaju portalach oraz sklepach.

Kto robi zakupy online?

Wśród osób kupujących w internecie wzrasta liczba młodych osób w wieku od 15 lat do 24 lat. Taka sytuacja wiąże się zapewne ze wzrostem zamożności naszego społeczeństwa oraz faktem, że młodzi ludzie mają coraz większe potrzeby konsumpcyjne oraz starają się je zaspokajać jak najmniejszym kosztem, co internet skutecznie im umożliwia.

Ciekawie wyglądają także statystyki opcji dostawy, jakie wybierane są w sklepach internetowych oraz portalach aukcyjnych. Jak podaje serwis Gemius, ponad 64% osób kupujących w sieci decyduje się na wysyłkę kurierem. Stale spada liczba zamówień wysyłanych pocztą. Wszystko dzięki ekspresowej dostawie, jaką gwarantują najpopularniejsi w naszym kraju kurierzy. Zazwyczaj paczka dociera do nas następnego dnia od zakupu. Za sprawą wprowadzenia w sklepach i portalach szybkich przelewów internetowych prawie 60% klientów decyduje się na tego typu rozliczenie transakcji. Ekspresowe przelewy internetowe nie wymagają od klienta dużo zachodu oraz są zupełnie bezpłatne.

Zakupy za pomocą urządzeń mobilnych

W transakcjach internetowych stale wzrasta też odsetek osób korzystających z urządzeń mobilnych. Ich rozwój oraz funkcjonalność pozwala na bezproblemowe zakupy w dowolnym miejscu, w jakim aktualnie się znajdujemy. Więc mając chwile przerwy w pracy, coraz chętniej wybieramy się na elektroniczne zakupy.

Wg wielu ekspertów handel i zakupy elektroniczne stają się coraz ważniejszym elementem mieszkańców naszego kraju. Stały brak czasu oraz dążenie do osiągnięcia wysokiego statusu materialnego powoduje, że musimy korzystać z najłatwiejszych form transakcji, które nie wymagają od nas stania w kolejkach lub szukania odpowiedniego dla nas produktu w kilku sklepach. Internet daje nam ogromną możliwość na zaoszczędzenie nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Z tego powodu w sieci wydajemy coraz więcej.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również