Płatności cykliczne i polecenie zapłaty

Większość z nas musi regularnie płacić rachunki, czynsz i wywóz śmieci, czy też dostęp do Internetu. Do tego dochodzą liczne abonamenty, subskrypcje, prenumeraty i karnety (np. na siłownię). Opłacamy także kursy i dodatkowe zajęcia. Jak to wszystko ogarnąć? Ilość usług, z których korzystamy każdego miesiąca może zwalić z nóg, chociaż z drugiej strony warto sobie uświadomić, na co idą nasze pieniądze. Dla wszystkich osób, które pragną uporządkować swoje finanse, a także dla zapominalskich, proponujemy dziś skorzystanie z dwóch opcji – opłat cyklicznych lub polecenia zapłaty. Czym się różnią i jakie są ich zalety – o tym poniższy artykuł. 

Płatności cykliczne

Obie te funkcje działają na podobnych zasadach. Zacznijmy jednak od płatności cyklicznych (lub tzw. zleceniach stałych). Polegają one na automatycznym opłacaniu przez bank stałej kwoty do danego dostawcy usługi w określonym cyklu. Przede wszystkim musimy ustalić własnoręcznie harmonogram takich opłat i jednorazowo wpisać wszystkie dane – numer konta odbiorcy, dane osobowe, dokładną kwotę przelewu oraz dzień w miesiącu, w którym przelew ma wyjść. Następnie wyrażamy zgodę na zlecenie tych płatności bankowi i reszta dzieje się automatycznie, bez naszej ingerencji. Dostajemy jedynie powiadomienia o przeprowadzonej transakcji. Dzięki temu nie zdarzy się sytuacja, że zapomnieliśmy czegoś opłacić i czekają nas odsetki lub anulowanie potrzebnej nam usługi.

Polecenie zapłaty

Z kolei polecenie zapłaty jest nieco bardziej skomplikowane, ale szybko przyswajalne. Ustawiając taką opcję na naszym koncie, pozwalamy sprzedawcy danej usługi obciążyć nasze konto zmiennym rachunkiem. To znaczy, że wierzyciel wystawia fakturę ze wszystkimi danymi (w tym terminem płatności) i wysyła ją do naszego banku, a bank opłaca rachunek za nas. W tym wypadku potrzebna jest obustronna zgoda, zarówno osoby świadczącej usługę (nie wszystkie firmy na to pozwalają), jak i osoby płacącej. Możemy się obawiać, że stracimy kontrolę nad finansami, ale bez powodu – jeśli z jakiegoś powodu rachunek wyda nam się nieodpowiedni, w ciągu 56 dni możemy cofnąć płatność, a bank zwróci nam pieniądze (mamy to zagwarantowane w tej umowie). Wtedy pozostaje nam skontaktowanie się ze sprzedawcą usługi i wyjaśnienie całej sprawy osobiście.

Które usługi lepiej opłacać płatnością cykliczną, a które poleceniem zapłaty?

Płatności cykliczne świetnie sprawdzą się do opłacania rachunków, które zawsze mają stałą kwotę płatności. Wszelkie subskrypcje na np. dostęp do filmów i seriali, artykułów czy muzyki, karnety na siłownię, stałe opłaty za jakieś kursy itp. Dzięki temu wszystkie transakcje będą opłacone na czas, a Ty nie będziesz musiał o tym myśleć. Istnieje ciekawa opcja wykorzystania płatności cyklicznych do oszczędzania! Możesz ustawić stałe zlecenie przelewu na Twoje drugie konto jakieś kwoty, którą bezwzględnie odłożysz każdego miesiąca. Nawet, jeśli będzie to mała suma, np. 20, 50 albo 200 złotych, po kilku miesiącach odczujesz różnicę. Natomiast polecenie zapłaty dobrze się sprawdza do opłacania zmiennych rachunków, np. za prąd czy wodę, albo za telefon.

 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również