Serwisy płatności online - bezpieczna forma transakcji w sieci

Bezgotówkowe płacenie Polaków za zakupy w sieci stało się faktem. Wybieramy metody płatności online, ponieważ są szybkie i wygodne. Wraz z rozwojem rynku e-commerce na scenie pojawiły się serwisy płatności online, które pośredniczą w realizacji transakcji. Oferują cały wachlarz różnych form płatności internetowych, stosownie do preferencji użytkownika. W ten sposób e-przedsiębiorcza, korzystający z usług takiego serwisu otrzymuje pełen pakiet metod płatności, które przyciągają ewentualnych klientów. Czy takie formy transakcji w sieci są jednak bezpieczne? 

Warto zaznaczyć, że wszelkie instytucje płatnicze, a więc wszystkie podmioty oferujące usługi finansowe, są sprawdzane i następnie wpisywane do rejestru, który prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. Znaleźć się na takiej liście nie jest jednak łatwo. Komisja Nadzoru Finansowego dokładnie bowiem weryfikuje, czy akredytowana firma spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Przepisy są tutaj naprawdę surowe. Korzystając z usług danego serwisu płatności online, zarówno jako klient oraz przedsiębiorca, powinniśmy zacząć od sprawdzenia czy dana firma znajduje się w rejestrze. Co jeszcze możemy zrobić, żeby nasze transakcje w sieci były bezpieczne?

Zalety współpracy z operatorem

Należy kierować się zasadą mówiącą, że proces dokonania transakcji w sieci powinien być przede wszystkim intuicyjny i bezpieczny. Na rynku e-commerce pojawiło się kilka serwisów płatności online, oferujących wiele różnych metod pozwalających na płacenie w sieci. Użytkownicy spotkają się więc z takimi rozwiązaniami, jak pay-by-link, karty płatnicze oraz zwykłe transfery z rachunków bankowych. Najbezpieczniejszą i najpopularniejszą formą, udostępnianą przez serwisy jest szybki przelew. W tej formie płatności chodzi o to, że sprzedawca podaje tylko swój numer rachunku, przy czym nie jest obciążany żadnymi dodatkowymi opłatami a jego klienci są bezpieczni, ponieważ wszelkie informacje i dane potrzebne do przelewu są generowane automatycznie tak, że nikt nie może ich podmienić. Korzystanie z usług zintegrowanych systemów płatności online jest najlepszą formą nawiązania współpracy dla e-przedsiębiorcy. Wówczas to dany serwis pośredniczy w rozliczeniach i oferuje przedsiębiorcy kompletny pakiet usług. Ponadto to serwis jest odpowiedzialny za sprawność i bezpieczeństwo wszelkich e-transakcji, dlatego należy się upewnić, że posiada on międzynarodowe i polskie certyfikaty oraz podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Jeśli mowa o serwisach płatności to przed podjęciem ostatecznej decyzji o skorzystaniu z ich usług, warto przeanalizować kilka spraw. Zwróć na przykład uwagę czy serwis zapewnia Biuro Obsługi Klienta, jeśli tak, koniecznie sprawdź jakość obsługi. Tylko kompetentne i profesjonalne biuro pomoże rozwikłać wszelkie wątpliwości i pomoże w razie, jakichkolwiek problemów. Dla e-sprzedawców będzie również istotna jakość i cena pomocy technicznej. Chodzi o to, aby w razie jakiejkolwiek awarii nie wyciekły poufne dane lub nie narazić się na atak. Dodatkowo warto wiedzieć, że w serwisach dane osobowe klientów są odpowiednio szyfrowane tak, że nie ma mowy o jakichkolwiek wyciekach

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również