Czy płatności kartą płatniczą w sieci są bezpieczne?

W dzisiejszej Polsce zakupy w sieci stały się zupełną normą i z dnia na dzień zyskują nowych zwolenników. Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości rynek e-commerce stanie się głównym obszarem wymiany towarów i usług. W sieci klienci mogą spokojnie przejrzeć bardzo bogatą ofertę oraz porównać ceny za ten sam produkt. Skończyły się lata, kiedy oszuści dorabiali się na e-sklepach, ponieważ prawo zdecydowanie sprzyja konsumentom, a poważni gracze dbają o wysoką jakość swoich usług. Ciekawe jest to, że choć w krajach zagranicznych płatność kartą jest najpopularniejszą formą e-płatności, to w Polsce sposób ten nie cieszy się jeszcze tak wielkim powodzeniem.

W Polsce wciąż zastanawiamy się, kiedy widzimy możliwość płatności kartą. Zwyczajnie wydaje się nam, że nie jest to bezpieczna forma uiszczenia należności. Nie wiemy jednak, że tak naprawdę płatność przy użyciu karty jest zaliczana do najbezpieczniejszych form realizacji e-transakcji. Choć wydaje nam się, że podanie danych karty w sieci jest wielce ryzykowne, to nie wiemy, że dostawcy systemów płatniczych używają wysokich jakości i zabezpieczeń szyfrujących podawane informacje.

Jakie są korzyści płacenia kartą w sieci?

Główną zaletą korzystania z karty w sieci jest to, że jest to najprostsza i najszybsza metoda, umożliwiająca uregulowanie należności w e-sklepie. Przede wszystkim płatność kartą w sieci pozwala uniknąć samodzielnego wpisywania danych do przelewu. Wówczas musimy użyć opcji one-click payments. Poza tym zdarza się, że niektóre sklepy internetowe honorują wyłącznie płatność kartą. Jest to typowe w sklepach zagranicznych. A zatem karta przyda nam się szczególnie wtedy, gdy będziemy chcieli dokonać płatności zagranicznych. Tradycyjne przelewy zagraniczne są dość drogie a do tego powolne. 

Używane systemy bezpieczeństwa

Należy podkreślić, że w sytuacji, kiedy osoba nieuprawniona przejmie nasz numer karty płatniczej lub kredytowej bądź sami zaczniemy posługiwać się nią w podejrzany i dziwny sposób, to specjalne systemy zadbają o nasze bezpieczeństwo jako klienta. Wystarczy, że z karty zlecone zostanie kilkanaście transakcji pod rząd, a systemy bezpieczeństwa zablokują jej działanie. Raczej nikt nie kupuje seryjnie produktów w ciągu jednego dnia w wielu różnych sklepach internetowych. Taka sytuacja uruchomi alarm bezpieczeństwa, ponieważ każda karta płatnicza posiada określony limit autoryzacyjny. Dodatkowym zabezpieczeniem jest to, że serwisy płatności online zachowują dane karty w systemie i szyfrują ją specjalnym kodem tak, że w danym e-sklepie, gdzie płacisz kartą nikt nie zobaczy Twoich poufnych danych.

 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również