Dlaczego warto korzystać z płatności bezgotówkowcyh ?

Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto wypróbować różne metody płatności bezgotówkowych. Niektórzy z Was zapewne korzystają z nich na co dzień, a część wciąż nie może się do nich przekonać. Świat dąży do wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych na co dzień i być może za kilkanaście lat spotkamy się z sytuacją, gdzie w krajach rozwiniętych gotówka nie będzie już akceptowana. Polskie społeczeństwo, w szczególności młodzież i osoby pracujące, są bardzo otwarte i chętne na poznawanie nowinek z branży płatności bezgotówkowej. Jakie są plusy takich rozwiązań? Czy transakcje bezgotówkowe są bezpieczne? Ile na tym tracimy, a ile zyskujemy? Dowiedzcie się w poniższym artykule!

Państwo wspiera rozwój nowoczesnych metod płatności

Polska dosyć szybko dostrzegła wartość w rozwijaniu rynku bezgotówkowego. Przede wszystkim, dzięki takim rozwiązaniom organy administracyjne mają o wiele większą możliwość w śledzeniu wszelkich nieprawidłowości w rozliczeniach. To zamyka drogę do wielu oszustw, jakich mogli dopuszczać się mniejsi i więksi przedsiębiorcy, a także osoby prywatne (tzw. szara strefa rynku). Z tej przyczyny państwo zdecydowało się mocno angażować w rozwój rynku bezgotówkowego, przy okazji dołączając do różnych inicjatyw i programów partnerskich. Przykładowo, prawie wszystkie największe banki polskie wraz z urzędami i Pocztą Polską dołączyło do programu Blik, który zrewolucjonizował szybkie płatności. Polacy dostrzegają "zielone światło" od państwa, dzięki czemu wg raportów Ministerstwa Rozwoju, w 2017 roku dokonaliśmy ponad 5 miliardów transakcji za pomocą kart płatniczych!

Bezpieczeństwo

Wiele z nas wciąż zadaje sobie pytanie o bezpieczeństwo takich transakcji. Żywe są historie o hakerach, którzy przejmują bazy danych wielkich korporacji czy nawet o „zwykłych” kieszonkowcach, którzy robią zdjęcia kartom płatniczym i później wykorzystują je do zaciągania na nas kredytów. Wystarczy jednak przyjrzeć się faktom i poświęcić trochę czasu na zdobycie wiedzy w kwestii bezpieczeństwa, a szybko przekonacie się, że obecnie takie sytuacje nie mają prawa bytu. Przede wszystkim każda agencja rozliczeniowa czy bank muszą spełnić rygorystyczne wymagania w zakresie wykorzystywania i przetwarzania naszych danych osobowych oraz kodowania stron internetowych zaawansowanymi technologiami. Pomimo skracaniu ścieżki płatności, która czasem ogranicza się do jednego kliknięcia, możemy mieć pewność, że nasze dane są bezpieczne, a cała płatność zostanie poprawnie rozliczona. Chroni nas także system dodatkowych zabezpieczeń, jak np. wysyłanie kodów na nasz numer komórkowy albo wprowadzany obecnie system linii papilarnych, który przez nasze dotknięcie akceptuje transakcje. Okazuje się, że korzystanie z płatności bezgotówkowych jest bezpieczniejsze niż tych gotówkowych! Pomyśl, jeśli zgubisz swoją kartę płatniczą możesz ją zablokować kilka sekund później poprzez swoją mobilną aplikację bankową (np. w środku nocy), a pracownicy banku zadzwonią do Ciebie, by potwierdzić blokadę. Co możesz zrobić, jeśli ktoś ukradnie Twój portfel w tramwaju, a w nim dużą ilość gotówki? Zgłosić na wydarzenie policję i … czekać.

Ile zyskujemy, a ile tracimy?

Korzyści płynących z korzystania z metod płatności bezgotówkowych jest znacznie więcej, niż negatywnych aspektów. Jakie są zatem straty? Mówi się, że pieniądze na koncie nie mają dla nas takiej wartości, jak te w gotówce. Niektórzy też posądzają światowe organizacje o próby przejęcia kontroli nad tym aspektem naszego życia. Jak zawsze, decyzja należy do Ciebie.

 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również