Jak płacić kartą przez internet?

Zakupy przez internet stały się naszym chlebem powszednim. To wygodny, szybki i bezpieczny sposób kupowania. Sklepy internetowe pośród wielu sposobów zapłaty za zamówiony towar oferują nam możliwość płatności kartą. Okazuje się, że cała procedura jest niezwykle prosta. Co musimy zrobić, aby skorzystać z tej wyjątkowo dogodnej formy płatności?

Płatność kartą krok po kroku

Postaramy się przedstawić cały proces krok po kroku. Zaznaczmy od razu, że kroków nie będzie zbyt wiele. Chcąc dokonać płatności przy użyciu karty, powinniśmy podczas finalizowania transakcji wybrać kartę, jako metodę płatności. Następną czynnością, którą musimy wykonać jest uzupełnienie danych karty w odpowiednim formularzu. Zostaniemy poroszeni o podanie numeru karty oraz jej daty ważności. Bank będzie wymagał zapewne również wpisania kodu CVV2/CVC2. Numer ten znajdziemy na odwrocie naszej karty przy pasku podpisu. Tworzą go trzy cyfry, które wystarczy podać w odpowiednim polu formularza. Później powinniśmy zatwierdzić transakcje i pozostaje nam czekać na odpowiedź ze strony centrum rozliczeniowego. Agent rozliczeniowy dokona autoryzacji naszej karty. Sprawdzi zarówno jej autentyczność i ważność, jak i poprawność wpisanych danych. Jest to proces automatyczny. Jeżeli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, bank obciąży kartę na wybraną kwotę, natomiast centrum rozliczeniowe przekaże pieniądze do odbiorcy, czyli sprzedawcy. Należy podkreślić, że transakcje dokonywane w ten sposób są nie tylko błyskawiczne, ale i bezpieczne. Jakimi kartami płatniczymi można płacić w sieci? Za zakupy zapłacimy zarówno zwykłymi kartami, kartami kredytowymi, jak i debetowymi.

Słów kilka o bezpieczeństwie płatności kartą

Kluczową kwestią w przypadku płatności dokonywanych drogą internetową jest ich bezpieczeństwo. Banki oraz agenci rozliczeniowi troszcząc się o nasze pieniądze oraz poufne dane starają się w jak największym stopniu zabezpieczyć tego typu płatności. Dlatego też w przypadku transakcji przy użyciu karty transmisja danych przebiega w bezpiecznym połączeniu, za pośrednictwem tzw. protokołu SSL. Jego zadaniem jest zapewnienie najwyższego standardu uwierzytelniania tożsamości. Osoba dokonująca płatności kartą powinna upewnić się, czy adres formularza zawiera oznaczenie https:// zamiast http:// . Można również sprawdzić, czy w pasku adresu albo w dolnym rogu strony znajduje się symbol zamkniętej kłódki. Jeżeli tak, możemy być pewni, że nasze dane nie będą dostępne dla osób trzecich.

Chargeback – dodatkowe zabezpieczenie

Płatności kartą zabezpieczone są również procedurą chargeback. Dzięki temu mechanizmowi możemy być pewni, że odzyskamy nasze pieniądze w drodze reklamacji, jeżeli zamówiony towar lub usługa będzie niezgodna z przedstawioną nam ofertą. Bez względu na reakcję sprzedającego, to bank jest w tym przypadku zobowiązany do zwrotu pieniędzy na nasze konto. Takim zabezpieczeniem nie jest objęta żadna inna płatność elektroniczna.

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również