Bezpieczne i szybkie płatności online

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii w zakresie komunikacji możemy obserwować intensywny wzrost innowacyjnych systemów płatności. Coraz mniej osób korzysta współcześnie z klasycznej metody rozliczania polegającej na składaniu dyspozycji wykonania przelewu w placówce banku. Większość z nas docenia szybkie i wygodne systemy płatności online. Co sprawiło, że płatności internetowe zdobyły aż taką popularność? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jednym z podstawowych atutów systemów bankowości elektronicznej jest bezpieczeństwo operacji płatniczych, gwarantowane odpowiednimi certyfikatami oraz nowoczesnymi metodami szyfrowania danych. Aby móc cieszyć się bezpiecznymi transakcjami w sieci, powinniśmy korzystać jednak wyłącznie z usług wiarygodnych instytucji finansowych. Jednym z najbardziej cenionych operatorów nowoczesnych płatności w Internecie jest firma Dotpay. Usługi płatnicze udostępniane przez firmę są cyklicznie nagradzane w zakresie bezpieczeństwa operacji płatniczych i ochrony danych (zarówno osobowych, jak i finansowych) użytkowników.

Podstawową metodą szyfrowania danych w Internecie jest zastosowanie certyfikatu SSL. Operatorzy płatności internetowych dbają o zastosowanie jak najlepszych metod szyfrujących. Użytkownik może w bardzo prosty sposób sprawdzić obecność na stronie certyfikatu SSL. Aby to zrobić, wystarczy zwrócić uwagę, czy w pasku adresu strony widoczny jest symbol kłódki, a nazwa adresu zaczyna się od prefiksu „https”. Jeśli je znajdziemy, oznacza to, że strona używa połączenia szyfrowanego, a korzystanie z niej jest bezpieczne.

Oprócz bezpieczeństwa operacji płatniczych wykonywanych w sieci, bardzo istotna jest dla nas także sprawa szybkości wykonywanych operacji. Wśród wszystkich metod płatności największym uznaniem cieszą się obecnie szybkie przelewy elektroniczne oraz płatność kartą. Jeśli wykonujemy je za pośrednictwem odpowiedniego operatora płatności, zyskujemy tym samym pewność bezpieczeństwa naszych danych i środków finansowych.

Jednym z godnych polecenia operatorów transakcji finansowych jest firma Dotpay. Specjaliści Dotpay zapewniają pełną ochronę każdej realizowanej płatności online. Gwarantem bezpieczeństwa usług obsługiwanych przez firmę są uzyskane przez nią międzynarodowe certyfikaty bezpieczeństwa: Thawte Web Server Certificate z EV (Extended Validation) oraz Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS). Aby zapewnić użytkownikom pełne bezpieczeństwo, Dotpay zaznacza, że wszelka korespondencja elektroniczna, która jest wysyłana przez firmę, nadawana jest wyłącznie z oficjalnych domen Dotpay. Należy za każdym razem sprawdzić treść wiadomości aby upewnić się, w danych nadawcy pojawia się nazwa właśnie tej domeny. 

Niektóre płatności online z wykorzystaniem systemu bankowości elektronicznej wymagają dodatkowego potwierdzenia realizacji zlecenia. Takie potwierdzenie jest kolejną formą zabezpieczenia naszych środków finansowych przed nieuprawnioną dyspozycją. Podczas autoryzowania transakcji kodem SMS pamiętajmy, by zawsze sprawdzić zgodność kwoty na formularzu płatności z kwotą widoczną w wiadomości SMS. Do potwierdzania takich transakcji zawsze służą kody jednorazowe.

Z kodami spotkamy się także w systemie BLIK. Płatności BLIK są najpopularniejszą obecnie metodą transakcji mobilnych. W celu przeprowadzenia operacji używamy jednorazowego, sześciocyfrowego kodu generowanego przez aplikację mobilną. Dodatkowe bezpieczeństwo płatności z użyciem BLIK jest związane z faktem, iż kod jest aktywny tylko przed ograniczony czas.

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również