Allegro - metody płatności

Allegro to największy i najbardziej popularny w Polsce serwis aukcyjny. Kupimy na nim dosłownie wszystko od serwisu obiadowego, przez kolekcję monet, wózek dla dziecka, marynarkę znanej firmy, po samochód. Jednym z ostatnich etapów zamówienia jest dokonanie płatności. Z reguły mamy swój jeden, ulubiony sposób płacenia za zakupy. Warto jednak mieć świadomość, że możliwości jest kilka.

Płatność z góry czy przy odbiorze

Konsument poza innymi formami płatności zawsze powinien mieć możliwość zapłaty za produkt w sposób tradycyjny. Jest to tak zwana płatność za pobraniem przy odbiorze przesyłki. Większość sklepów i sprzedawców obecnych na Allegro oferuje taką opcję, ponieważ to regulacje prawne „wymuszają” umożliwienie płatności po otrzymaniu towaru lub świadczenia. To rozwiązanie dla tradycjonalistów. Zakupiony towar przywiezie kurier lub listonosz bezpośrednio do naszego domu. W wielu przypadkach będziemy mogli również wybrać odbiór przesyłki na poczcie lub w popularnych paczkomantach. Płatność z góry dokonywana jest natomiast w momencie składania zamówienia. Po jej zaksięgowaniu sprzedawca z reguły automatycznie rozpoczyna proces realizacji zamówienia.

Zwykły przelew

Za zakupy internetowe możemy oczywiście zapłacić tradycyjnym przelewem. Zwykły przelew oznacza możliwość zapłaty za zakupiony towar w dowolny sposób. Możemy to oczywiście zrobić to zrobić z konta internetowego czy udać się do placówki bankowej i zlecić przelanie pieniędzy. Możemy również skorzystać z usług poczty lub innej tego typu placówki, dokonując wpłaty. Pieniądze mogą pochodzić z naszego konta, ale mamy możliwość skorzystania z rachunku innej osoby… oczywiście za jej zgodą.

PayU, czyli król płatności

Wśród kupujących na Allegro ogromną popularnością cieszy się obecnie PayU, czyli pakiet narzędzi płatniczych oraz instrumentów bankowych służących do efektywnej obsługi transakcji. PayU to bardzo szybkie i wygodne płatności internetowe, charakteryzujące się dużym bezpieczeństwem.  Z PayU można oczywiście również płacić na wiele sposobów:

- e-przelewem,

- kartą płatniczą,

- na raty.

Wybierając przelew dokonujemy wyboru swojego banku, a system od razu odsyła nas do jego strony, abyśmy mogli dokonać płatności. Nie musimy wypełniać żadnych danych do przelewu. Są one automatycznie generowane przez PayU. Możemy również skorzystać z opcji przelew tradycyjny otrzymamy wówczas wypełniony formularz przelewu, a płatności możemy dokonać np. w oddziale banku lub na poczcie. Za zakupy możemy także zapłacić kartą. Wystarczy wybrać opcję karta płatnicza w formularzu opcji dostawy i zapłaty. Następnie podajemy numer i datę ważności karty oraz kod cvv2/cvc2. Robimy to tylko za pierwszym razem. Przy kolejnych płatnościach nie będziemy już musieli wprowadzać danych karty. Po zapisaniu dane karty są bowiem przechowywane na naszym koncie PayU, które utworzy się automatycznie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niektórych kategoriach opcja płatności kartą za zakupy jest niedostępna.

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również