Obsługa płatności w sklepie internetowym

Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z koniecznością kompleksowego rozplanowania kilku istotnych kwestii. Oprócz wybrania oprogramowania i interfejsu, na jakim będzie funkcjonował e-sklep i dokładnego zapoznania się z panelem administracyjnym, właściciel sklepu internetowego musi zapewnić klientom różne sposoby dostawy/odbioru towaru oraz metody dokonywania płatności.

Funkcjonowanie sklepów internetowych jest związane z panującym obecnie zamiłowaniem do korzystania z nowych technologii oraz dążeniem do oszczędności czasu. Osoba pragnąca zająć się handlem w sieci powinna dokładnie zapoznać się z zasadami obsługi płatności w sklepie internetowym, aby móc na tej podstawie udostępnić swoim klientom jak najlepsze kanały realizacji operacji płatniczych.

Wybór sposobu płatności musi być podyktowany kilkoma względami. Właściciele e-sklepów nie powinni brać pod uwagę wyłącznie kwestii oszczędności. Zapewniając kupującym możliwość korzystania z kilku metod opłacania zakupów, sprzedawcy zyskują większą szansę za zadowolenie wśród klientów. Osoby korzystające z e-sklepów lubią mieć możliwość wyboru. Dlatego właściciel sklepu internetowego powinien udostępnić kupującym wybór spośród co najmniej kilku kanałów płatności. Doskonałym pomysłem jest na przykład integracja e-sklepu z platformą Dotpay, będącą operatorem nowoczesnych transakcji płatniczych. Integracja z systemem jest bardzo prosta, a korzyści płynące z zastosowania tego rozwiązania dla e-handlu są ogromne.

Zadowolony klient jest w e-biznesie kwestią kluczową. Taka osoba chętniej wróci do zakupów w danym sklepie, jak również poleci go swoim znajomym. Taki rodzaj marketingu jest najbardziej skuteczny.

Dla klientów sklepów internetowych liczy się zarówno czas dostawy zamówienia, jak i sposób, w jaki mogą opłacić swoje zakupy. Czas realizacji zamówienia ma bezpośredni związek z wybranym sposobem zapłaty. Wysłanie paczki następuje najczęściej dopiero po zaksięgowaniu płatności na koncie sprzedającego. Klientom zależy zatem na korzystaniu z takich metod płatności, by wpłata była zaksięgowana jak najszybciej. Realizacja płatności za pośrednictwem metod obsługiwanych przez Dotpay umożliwia wykonywanie tak zwanych operacji w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że natychmiast po dokonaniu płatności generowane jest potwierdzenie opłacenia zamówienia, trafiające zarówno do osoby robiącej zakupy, jak i do sprzedawcy. Pozwala to na o wiele szybsze rozpoczęcie kompletowania zamówienia w magazynu i tym samym na szybszą wysyłkę towaru.

W trakcie wyboru metod płatności należy wziąć pod uwagę preferencje samych użytkowników Internetu. Większość Polaków wybiera obecnie szybkie płatności elektroniczne w miejsce przelewów tradycyjnych. Ma to związek z kwestiami wspomnianymi wcześniej, czyli szybkością i wygodą dokonywania operacji płatniczych. Szybkie przelewy Pay-By-Link to doskonały sposób na oszczędność czasu. Dzięki automatycznemu generowaniu formularzy zamówienia po wybraniu opcji szybkiego przelewu elektronicznego, użytkownik nie musi już tracić czasu na samodzielne wypełnianie formatki zamówienia.

Planując strategię obsługi płatności w sklepie internetowym, powinniśmy wziąć także pod uwagę skalę naszego e-biznesu. Dotyczy to zwłaszcza największych sklepów realizujących dużą liczbę zamówień. Takie sklepy powinny korzystać z usług operatorów zapewniających bezproblemową dostępność usług płatniczych 24h na dobę. Jednym z takich partnerów jest firma Dotpay, zapewniająca szybką obsługę nawet sporej ilości transakcji.

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również