Polacy online

Śmiało można powiedzieć, że w Internecie spędzamy obecnie połowę naszego życia. Jest to co prawda wirtualna, ale jednak rzeczywistość. Średnio 12 godzin tygodniowo lub więcej spędzamy na zakupy w sieci, gdzie jeszcze 7 lat temu nie mogliśmy mówić o nawet połowie tego czasu. Około 65% Polaków korzysta już z Internetu i możliwości świata e-commerce, a niemal wszyscy internauci mają dostęp do Internetu w domu, gdzie można podkreślić wzrost Internetu bezprzewodowego, co pozwolą podłączyć nas do sieci z więcej niż tylko jedno urządzeniem takim jak tablety czy smartfony, co zwiększa komfort użytkowania.

Co Polacy robią w internecie?

W Internecie istnieje szereg portali społecznościowych i każdego dnia ta liczba się powiększa. Już niemal każdy z nas ma konto na chociaż jednym z nich, wybierając i kategoryzując swoje preferencje. Każdego dnia przybywa co raz więcej użytkowników bankowości elektronicznej, gdzie dla wielu z nas jest już to powszechność. Czytanie codziennej prasy w Internecie na smartfonie czy tablecie to przyzwyczajenie milionów Polaków. Około połowa z nas ogląda telewizję, filmy i seriale online, a raporty ukazują, iż widzów ciągle przybywa. Fotografujemy wszystko, co spotykamy na naszej drodze i bezpardonowo umieszczamy to natychmiast w sieci, to zjawisko znacznie rośnie z każdym rokiem. Sprzedajemy, kupujemy wszystko, co jest dostępne w sieci, tworząc kolejne zapotrzebowania na wybrany asortyment online.

Czy boimy się robić zakupy on-line?

Zakupy w e-sklepach robi niemal połowa z nas, wykluczając tradycyjne sposoby kupowania wybranych produktów. Najchętniej jednak kupujemy odzież i obuwie, następnie sprzęt elektroniczny i motoryzacyjny. Dalej w kolejkę wchodzą zabawki i artykuły dziecięce, a następnie na samym końcu żywność. Do kupowania żywności Polacy nadal są nie przekonani, nie jest to rynek tak rozwinięty, jak w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. Cały czas niezmienną niszą jest popularność płatnego dostępu do treści zamieszczonych w Internecie. Dostęp kupuje to tylko 7% całego dorosłego społeczeństwa.
Stosunkowo dużą popularnością jest pobieranie darmowych programów, muzyki czy filmów, i to przez wzrost liczby użytkowników smartfonów i tabletów, którzy chcą się cieszyć tymi przyjemnościami, niezmiennie od miejsca gdzie są. Internet jest częścią naszego, życia i nie możemy już żyć bez życia w sieci, dlatego coraz częściej Polacy chcieliby się cieszyć odrobiną luksusu, jaką staje się życie offline.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również