Rozwój Internetu i postępująca komputeryzacja świata zapewniła nowe uniwersum - życie w sieci internetowej. Potocznie mówiąc net, stał się już nie tylko formą ciekawostki i odskoczni od rzeczywistości, ale także epicentrum życia społecznego czy konsumenckiego. W sieci robimy zakupy, prowadzimy działalność, zawieramy znajomości i wiele więcej. Liczba konsumentów, robiących zakupy w sieci stale wzrasta i nie ma w tym nic dziwnego. Obecnie czas jest cenny, klienci wolą zrobić zakupy szybko i wygodnie, nawet bez wychodzenia z domu. Jednak należy być ostrożnym, gdyż w sieci nie brak zarówno popularnych i zaufanych sklepów, jak i oszustów. Warto mieć to na uwadze, gdy decydujemy się na zakupy w sieci.
Wiarygodność źródła i zasady bezpieczeństwa
Kupowanie w sieci to w dzisiejszych czasach normalność. Jednak nie powinniśmy kupować z bezgranicznym zaufaniem, pamiętając o zagrożeniach w sieci. Chodzi zarówno o niebezpieczeństwo przechwycenia płatności czy fałszerstwa, ale także o nierzetelnych sprzedawców i nieprawdziwe informacje na temat towaru lub wysyłki. Trzeba być czujnym, by nie naciąć się, jak mawiają. Warto zawsze sprawdzać stronę, z której korzystamy - czy ma aktualne certyfikaty bezpieczeństwa i używa metody szyfrowania danych (należy zwracać uwagę na skróty przed linkami - najlepiej, jeśli jest to „https”). Dobry system antywirusowy na komputerze czy w telefonie powinien nas ostrzec o podejrzanych stronach lub automatycznie je blokować. Warto jednak samemu uważać. Sklepy i firmy można sprawdzić w systemie krajowym po numerze REGON lub NIP, bowiem legalne przedsiębiorstwa musza być zarejestrowane. Jednak świadomość legalnego biznesu nie ochroni nas przed nieuczciwymi sprzedawcami. W tym celu warto zapoznać się z opiniami i recenzjami innych klientów - czy byli zadowoleni czy nie i jaki jest ich stosunek do sklepu oraz towaru. Może nie warto kupować od danego sprzedawcy, gdyż towar jest niskiej jakości lub pojawiają się problemy z wysyłką - takie informacje uzyskamy z opinii w sieci.
Szybkie płatności
Popularne stały się metody szybkiej płatności - przelewy automatyczne i natychmiastowe transakcje za pomocą pośredników. Na ich korzyść przemawia krótki czas i wygodna forma, gdyż tego rodzaju płatności online są ekspresowe i nie wymagają od klientów ręcznego uzupełniania formularzy przelewu. System automatycznie generuje uzupełniony odpowiednimi danymi formularz do potwierdzenia. Jednak należy być uważnym, gdyż nowoczesne formy przestępstwa w sieci obejmują podszywanie się pod strony pośredników oraz fałszywe formularze. To sposób dla oszustów na przechwycenie naszych danych. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na uzupełnione dane - czy są poprawne i dotyczą tego sprzedającego, co trzeba. Szczególną uwagę należy zwrócić na numer konta sprzedawcy. Warto sprawdzić, czy strona płatności wygląda normalnie i ma znaki specyficzne dla danej platformy oraz certyfikaty bezpieczeństwa.
Internet to wiele możliwości i nie ma, co się oszukiwać, że ponowne życie bez tego udogodnienia jest obecnie możliwe. Jasne, bez Internetu da się żyć, ale cóż to za życie - jakby ujęli ten temat przedstawiciele pokolenie millenialsów. Internet stał się nierozerwalną częścią rzeczywistości i to wcale nie tej jedynie wirtualnej i fikcyjnej, ale również tej realnej i mającej konsekwencje w codziennym życiu. Jednak nie można być naiwną owieczką w odmętach sieci, tak jak i nie można wierzyć jedynie w dobro w otaczającym nas świecie - w obu przestrzeniach narażeni jesteśmy na przykrości i niebezpieczeństwa, więc warto wiedzieć, jak się przed nimi bronić.
Autor
Justyna Stankiewicz
Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.
Polecamy
Najnowsze
Wniosek o upadłość gospodarczą
Sam fakt zaistnienia niewypłacalności przedsiębiorcy nie jest jednoznaczny z jego upadłością. Orzeczenie w tej sprawie zależy od decyzji sądu... [...]