Płatności mobilne – co warto o nich wiedzieć?

Płatności mobilne to w zasadzie dość świeża sprawa i każdy niby o nich słyszał, ale nie każdy do końca wie na czym one polegają. Jak sama nazwa wskazuje są to płatności, których dokonujemy w sposób mobilny – a to oznacza, że możemy dokonywać transakcji płatniczej za pomocą przenośnej karty lub urządzenia elektronicznego, takiego jak tablet lub smartfon. Obecnie istnieje coraz więcej różnych systemów, które obsługują transakcje płatnicze, w związku z tym chciałabym przyglądnąć się kilku z nich oraz odrobinę Wam o nich opowiedzieć. Zapraszam do lektury!

Co to są płatności zbliżeniowe HCE?

Skrót HCE pochodzi od angielskiej nazwy Host Card Emulation. Jest to system płatności w nowej technologii, która jest dostępna na smartfonach, które mają uruchomiony moduł NFC, a także które posiadają system Android. To właśnie dzięki usłudze HCE możemy obsługiwać zbliżeniowe transakcje naszym telefonem dokładnie tak samo, jak to czyniliśmy z kartą płatniczą. Po prostu musimy odblokować naszego smartfona, przykładamy go do terminala, akceptujemy transakcje i gotowe! Nasze zakupy są zapłacone, a my nie musieliśmy szukać w portfelu gotówki czy też karty debetowej. Aby używać systemu płatności HCE musimy mieć konto w jednym z takich banków jak: eurobank, Raiffeisen Polbanku, T-Mobile Usługi Bankowe, BZ WBK, ING, Banku Pekao (w aplikacji PeoPay), w niektórych bankach spółdzielczych, Alior Banku, PKO BP, Banku Millennium, Getin Banku. Dzięki technologi HCE możemy szybko i prosto dokonywać transakcji płatniczych naszym telefonem!

Jak działa technologia NFC?

Słyszałeś często o czymś takim jak NFC, ale nie do końca wiedziałeś co to jest? Otóż NFC jest to system, który był używany zanim pojawiło się HCE. Technologia NFC pozwala nam na dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą naszego smartfona. Sprawa jednak nie jest taka prosta jak w HCE, ponieważ aby nasza technologia NFC działała musimy być we władaniu specjalnej karty SIM NFC oraz aktywować tą opcję u naszego operatora. Ponadto płatności dokonywane były tylko przez odpowiednio dostosowane do tego aplikacje na naszym telefonie. Aby móc dokonać transakcji naszym smartfonem w technologii NFC wymogiem było posiadanie karty SIM zarejestrowanej w jednej z dwóch sieci telefonicznych, jakimi były: Orange (tutaj działały one we współpracy z mBankiem oraz ING) oraz w T-Mobile (współpraca z Getin Bank, T-Mobile Usługi Bakowe czy mBank). Mało tego – poza tymi wszystkimi wymogami koniecznie było także posiadanie wirtualnej karty NFC wydanej przez bank, aby móc w ogóle dokonać transakcji płatniczej. Trochę trzeba było się natrudzić, aby móc skorzystać z technologii NFC, ale na szczęście teraz mamy już system HCE – także nie musimy się tym wszystkim martwić!

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również