Płatność jednym kliknięciem - opis i charakterystyka

Badanie rynku e-commerce wyraźnie pokazuje, że na ostateczne sfinalizowanie transakcji w e-sklepie bardzo duży wpływ ma łatwość dokonania zapłaty. Ankietowani e-konsumenci zaznaczali, że jeśli proces płatności jest wieloetapowy i wiąże się z wypełnianiem wielu formularzy, łatwo rezygnują z zakupu. Procedury postępowania powinny być jak najbardziej przejrzyste tak, aby klient mógł bezpiecznie i szybko nabyć upragniony towar. Właśnie dlatego wprowadzono płatność za jednym kliknięciem!

Każdy, kto kupuje w sieci wie, że im dłuższa droga e-zapłaty tym mniejsza szansa na jej realizację. E-zakupy cenimy przede wszystkim za szybkość i wygodę, jeśli więc są one zbędne wydłużone koniecznością wypełniania kolejnych formularzy, to nabieramy podejrzeń. Metoda płatności jednym kliknięciem skraca czas realizacji transakcji do kilku sekund a przy tym jest o wiele bezpieczniejsza niż tradycyjny przelew internetowy. W artykule wyjaśniamy na czym polega ten sposób płatności.

Na czym polega ta metoda?

Cała transakcja wygląda tak, że podczas swojego pierwszego zakupu e-konsument podaje dane swojej karty i wówczas dokonuje finalnego nabycia towaru. Potem numer karty jest odpowiednio szyfrowany i zapisany w serwisie. Od teraz przy każdym kolejnym zakupie użytkownik nie będzie musiał podawać na nowo swoich danych, tylko wybrać z listy zapisaną kartę i kliknąć potwierdzając zakup. Gotowe! Obecnie jest to najszybsza metoda płatności online, która ułatwia cały proces zarówno e-konsumentom, jak i e-sprzedawcom.

Zalety płacenia za jednym kliknięciem

Ten sposób płatności sprawia, że klienci e-sklepu nie są odciągani od procesu zakupu przez konieczność wprowadzania swoich danych i szukania numeru karty w portfelu. Rozwiązanie to jest niezwykle funkcjonalne a przy tym również bezpieczne. Dane użytkownika są przechowywane przez serwis płatności, będący instytucją płatniczą nadzorowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Całkowita poufność jest gwarantowana przez zastosowanie wyjątkowo silnych algorytmów szyfrujących. Co więcej, transakcja jest dodatkowo zabezpieczana przez regulacje prawne, jak np. dyrektywa Parlamentu Europejskiego Payment Services Directive. Światowe organizacje płatnicze ustalają ponadto certyfikaty, jak PCI DSS, które serwis płatności powinien posiadać. W praktyce e-sprzedawca nie otrzymuje twoich danych, które są zaszyfrowane przez serwis płatności, tylko twój unikatowy identyfikator, umożliwiający dokonanie szybkiej płatności. To na jego podstawie środki mogą być pobrane z zarejestrowanej wcześniej karty. Nie ma więc obawy, że nasze poufne dane zostaną przekazane dalej. Pozostaje tylko cieszyć się szybkimi, łatwymi i bezpiecznymi zakupami.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również