MasterPass, jako rodzaj elektronicznego portfela

Przemiany, które nastąpiły w życiu współczesnych konsumentów są ogromne. Technologia znacznie ułatwiła rozmaite codzienne czynności, wkradając się do różnych dziedzin. Wielkiej metamorfozie uległy między innymi konsumenckie zwyczaje Polaków. Coraz więcej z nas dokonuje zakupów w sieci korzystając z nowoczesnych form płatności elektronicznych. Doceniamy łatwość i szybkość przeprowadzanych w ten sposób transakcji, a nasze portfele zamiast gotówki, wypełniają karty płatnicze. Przedsiębiorcy działający w sektorze handlu elektronicznego sięgają po coraz bardziej innowacyjne sposoby płatności. Jednym z nich jest z pewnością MasterPass oferowany przez Dotpay. 

Czym jest MasterPass?

MasterPass to metoda płatności stworzona przez jedną z najbardziej znanych na całym świecie organizacji płatniczych - MasterCard. Została wdrożona w 2013 roku i od tego czasu zyskała potężne grono wiernych użytkowników. Masterpass jest rodzajem elektronicznego portfela i działa na bardzo zbliżonych zasadach. Co ciekawe, może z niego skorzystać nie tylko posiadacz karty MasterCard, ale również kart Maestro, American Express oraz Visa. By posłużyć się płatnością MasterPass, należy założyć konto w systemie MasterPass. Gromadzone są w nim dane kart płatniczych, które są w odpowiedni sposób zaszyfrowane. Wystarczy jednokrotne wprowadzenie danych karty do systemu, aby każdą kolejną transakcję sfinalizować bez konieczności powtórnego podawania tych informacji. Chcąc zapłacić za zakupy klient loguje się do systemu podając hasło stworzone w procesie rejestracji. Następnie zatwierdza e-transakcję specjalnym mPIN-em. Dzięki takiej możliwości każde urządzenie mobilne może zmienić się w przydatne narzędzie służące do robienia zakupów. Na plus tego rozwiązania przemawia fakt, że usługa jest dostępna praktycznie z każdego miejsca na świecie. Za tego typu transakcję nie musimy również nic płacić. To kolejny atut MasterPass. 

Czy transakcje dokonywane za pomocą MasterPass są bezpieczne? 

Bezpieczeństwo transakcji z wykorzystaniem kart płatniczych jest obecnie bardzo wysokie. Płatności kartowe są objęte całym szeregiem różnorodnych zabezpieczeń. Zarówno organizacje płatnicze, jak i sklepy oferujące swoim klientom możliwość płacenia kartą muszą zapewnić wysoki standard bezpieczeństwa danych – PCI DSS. Bez tego nie uzyskają zgody na przeprowadzanie płatności kartowych. Usługa MasterPass również wiąże się z gromadzeniem, przetwarzaniem i przechowywaniem danych kart. Co prawda, podczas dokonywania transakcji klient nie musi fizycznie posiadać karty, jednak jej dane są zapisywane w systemie. Dlatego płatność z użyciem MasterPass posiada taki sam, wysoki poziom bezpieczeństwa, jak inne płatności kartowe. 

Gdy klient zakłada konto w systemie i dodaje do niego kolejne karty, jest bardzo dokładnie sprawdzany. Z e-portfela w systemie MasterPass może korzystać wyłącznie jego właściciel. Co jakiś czas system żąda od użytkownika dodatkowej weryfikacji przez podanie numeru karty. To kolejny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa transakcji. Teoretycznie, osoba niepowołana może się dostać na nasze konto, np. gdy niefrasobliwie zapiszemy dane do logowania na kartce wsuniętej do portfela. Jednak ryzyko wynika raczej z nieostrożności klientów, niż samych wad systemu, bo takie naprawdę trudno znaleźć. 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również